تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
پروژه آشنایی با زنان موفق و تاثیرگذار

زنان تاثیرگذار تازه‌ترین پروژه‌ای است که بنیاد احساسات فرهنگی طراحی و به دنبال اجرای آن روی سایت است. طرحی که در‌ آن از دختران و مادران و زنان بزرگ و تاثیرگذار در ایران و خاورمیانه و یا زنانی که به نوعی با انگیزه تمرکز بر کمک به زنان و دختران خاورمیانه تلاش می‌کنند،‌سخن می‌کند.

مفدمه:تمدن وقتی ساخته و بالیده می‌شود که آدمی از تمامی ابزارهای تمدن ساز بتواند بهترین و نیکوترین خوشه‌ها را برچیند و بانگاهی صادقانه و نیتی انسانی کار خویش را بر مسیر افکند. آنگاه است که به قول  شاعر ،زمان خود گام‌های رسیدن به مقصود را طی خواهد کرد:

گر مرد رهی غم مخور از دوری و دیری

دانی که رسیدن هنر گام زمان است

زمانی که آدمی گام در وادی عقلانیت و تدبیر نهاد و به پدیده‌ها از منظر منافع جمعی نگریست، سود و زیان آنها را در نظر گرفت و در نهایت به اقدامی عملی برای آن کنش دست یازید. سیر تمدن نشان داده است که خرد آدمی در هر دوره‌ای نسبت به دوره‌های و تاریخ گذشته‌اش از امکانات بهره افزونتری برده است.

اگر از این منظر به تاریخ حضور زنان در تمدن نظر افکنیم و بخواهیم مقایسه‌ای بین این حضور در قرن 20 و 21 با سایر ازمنه انجام دهیم، به قطع و یقین حضور زنان در یک صد و پنجاه سال اخیر مقایسه‌بردار با هیچ دوره‌ای دیگر نیست. اگر بخشی از این حضور را به عقلانیت مردانه در تمدن امروزی مرتبط بدانیم، که حضور زن در عرصه‌های مختلف را به نفع مجموعه تمدنی می‌دید ومی بیند، بخشی دیگر را باید به کوشش و تلاش زنان در ورود به این عرصه جست وجو کرد. کوششی که تمامی توان و ظرفیت‌های فکری و کاری را به خدمت گرفت تا نقش وتصویری دیگر از زن در اجتماع به تصویر کشد. تصویری که برابر تصریح اعلامیه جهانی حقوق بشر، جنسیت نباید در رشد و توفیق آدمیان نقش داشته باشد.

با چنین پیش زمینه ذهنی است که بنیاد احساسات فرهنگی از همان ابتدای شکل‌گیری خود در پی مسیری و روزنه ای بود که بتواند تجربه‌ها و نیز توفیق‌های زنان ، با تمرکز بر زنان خاورمیانه و ایران را در معرض داوری و دید افکار عمومی قرار دهد.

پروژه “زنان موفق و تاثیرگذار” در پی‌ آن است تا ضمن کشف و معرفی زنان موفق و تاثیرگذار در اکثر شاخه‌ها و رشته‌ها به جوانان و نسل‌های تازه‌تر بگوید که میِ‌توان با تلاش و کوشش و بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی که در وجود آدمی به ودیعت نهاده شده است، قله‌های بلندی را فتح کرد.

جای خوشحالی است که کلید آغاز به کار این پروژه با روز 8 مارس که به عنوان روز جهانی زن نامگذاری شده، همزمان شده است.

از این پس و به مرور سعی خواهیم کرد در این سایت زندگی و توفیق‌های زنان تاثیرگذار ، از جمله خاورمیانه و ایران در شاخه‌های مختلف فکری و فرهنگی و علمی و سیاسی را انعکاس دهیم و در این مسیر به پشتیبانی‌ها و پیشنهادها و انتقادات شما سخت نیازمندیم.

 

 

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۱/۰۹
كليد‌واژه‌ها: پروژه آشنایی با زنان موفق و تاثیرگذار | پروژه‌های احساسات فرهنگی | زنان تاثیرگذار
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما:

zohreh zahedi
just wanted to express my gratitude and congratulation to create such an amazing organization for middle eastern woman . i find it very interesting project and indeed influential to the world . regards zohreh zahedi