درباره ما

SensesCultural:
«ماموریت»
بنیاد احساسات فرهنگی(Senses Cultural) با هدف ایجاد محیطی صلح‌آمیز و سالم،با بهره‌گیری از هنر و همرسانی ایده‌ها و هنرها، در گستره‌ای جهانی، شکل گرفته‌است. ما به دنبال ایجاد یک شبکه ملی و بین‌المللی از هنرمندان، پژوهشگران و حامیان فرهنگی هستیم که بتوانند چنین ایده‌ای را توسعه داده و نهادینه کنند. علاوه بر اینها ما در پی خلق و عرضه رخدادهایی هستیم که کارشان را ورای مرزهای جغرافیایی و اجتماعی به مخاطبانشان عرضه می‌کنند.

بنیاد Senses Cultural به تمامی کسانی که حامی ما برای توسعه پروژه‌هایمان هستند پیشنهاد همکاری و همراهی می‌دهد.این سازمان مشوق برنامه‌هایی است که در همکاری با دیگران برای فهم و ارتقای فرهنگ بردباری و تساهل، فعالیت‌هایی صورت دهند.

موسسه احساسات فرهنگی به همراه خواهرخوانده ایرانی‌اش «موسسه شکرانه مودت جهانی» در پی سازماندهی نمایشگاه‌های هنر برای اوتیسم، برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در زمینه اوتیسم و نیز ساخت و تجهیز محتوایی و نیروی انسانی  مدارس مخصوصی برای کودکان اوتیسمی در ایران است.

اوتیسم برای هنر، از دل حمایت هنرمندان و سازمان‌های بزرگ بیرون آمده است. پس با حمایت خود چراغ این مسیر را فروزان نگاه دارید.

«هنر برای کاستن از آلام و رنج‌ها»

 ما روی هنر و اطلاعات به عنوان دو راه قدرتمند ارتباطات انسانی متمرکز شده‌ایم.

در بخش هنر موسسه احساسات فرهنگی، ما از قالب‌های گوناگون هنری برای ارتباط با افراد استفاده می‌کنیم ، چرا که بر این باوریم هنر زبان مشترک میان ملت‌ها است و می‌تواند به کاستن از آلام  و رنج‌های افراد کمک کند.

التیام‌بخشی هنر بر این ایده استوار است که فرآیند خلاق در بروزات هنری خود را نشان می‌دهد و به افراد برای حل درگیری، غلبه بر مشکلات، توسعه مهارت‌های درون فردی، مدیریت رفتار، کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس و خودآگاهی کمک می‌کند. به طور خلاصه، التیام بخشی هنر، فرآیندی از کشف خود است که آرامش، بینش و رضایت ازخود را ارتقا می‌بخشد.

هدف التیام بخشی هنر، خلق هنر متعالی نیست اما به افراد در آشنایی و آزاد کردن دنیای درونیشان کمک کرده، در نتیجه سلامت فردی و شادابی آنها افزایش می‌یابد. از آنجایی که آفرینش و ساخت هنر، یک فرآیند بصری است که به قوانین و منطق یا تفکر عقلانی وابسته نیست، ما از شرکت‌کنندگان می‌خواهیم که در ابراز خود به هر روشی که از آن لذت می‌برند، آزاد باشند.

«مجموعه سخنرانی‌های موسسه»

موسسه احساسات فرهنگی افتخار دارد تا برنامه‌های با کیفیتی ارایه دهد که به دنبال خلق ارتباطات صلح آمیز در میان جوامع گوناگون است.

ما تسهیلات آموزنده و سخنان آموزشی و رویدادهایی را در مجموعه سخنرانی‌های موسسه فراهم می‌کنیم. این مجموعه روی همرسانی معرفت انسانی، اطلاعاتی درباره صلح، پرورش فهم، ارتباط و آگاهی تمرکز کرده و سبب می‌شود تا آدمیان به سوی زندگی‌ و زیست بهتری راهنمایی شوند.

پروژه زنان تاثیرگذار

 بنیاد احساسات فرهنگی حضور زن در عرصه‌های مختلف را به نفع مجموعه تمدنی می‌بیند،  کوششی که تمامی توان و ظرفیت‌های فکری و کاری را به خدمت گرفت تا نقش وتصویری دیگر از زن در اجتماع به تصویر کشد. تصویری که برابر تصریح اعلامیه جهانی حقوق بشر، جنسیت نباید در رشد و توفیق آدمیان نقش داشته باشد.

با چنین پیش زمینه ذهنی است که بنیاد احساسات فرهنگی از همان ابتدای شکل‌گیری خود در پی مسیر و روزنه‌ای بود که بتواند تجربه‌ها و نیز توفیق‌های زنان، با تمرکز بر زنان خاورمیانه و ایران، را در معرض داوری و دید افکار عمومی قرار دهد.

پروژه “زنان موفق و تاثیرگذار” در پی‌ آن است تا ضمن کشف و معرفی زنان موفق و تاثیرگذار در اکثر شاخه‌ها و رشته‌ها، به جوانان و نسل‌های تازه‌تر بگوید که میِ‌توان با تلاش و کوشش و بهره‌گیری از ظرفیت‌هایی که در وجود آدمی به ودیعت نهاده شده است، قله‌های بلندی را فتح کرد. در چنین مسیری است که با انجام مصاحبه و گفت وگوهای تخصصی با زنان موفق و تاثیرگذار به معرفی آنان به نسل‌های جوانتر می‌پردازیم.

پروژه بورسیه احساسات فرهنگی برای حمایت از بهداشت و سلامت خانواده‌های دارای کودکان اختلال ذهنی

بنیاد احساسات فرهنگی، در تداوم هدف و فعالیت‌های کاری‌اش و طراحی پروژه‌های انسان‌دوستانه فرهنگی و اجتماعی پروژه بهداشت و سلامت خانواده‌های دارای کودکان اختلال ذهنی را در چند مرحله اجرا می‌کند که در نهایت به ایجاد یک آکادمی بهداشت و سلامت برای خانوده‌‌ها منجر شود.

در گام نخست احساسات فرهنگی بورسیه‌ای را برای حمایت از بهداشت و سلامت خانواده‌های دارای کودکان اختلال ذهنی در نظر گرفته است.

این کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه، برای کسانی در نظر گرفته شده است که بتوانند به بنیاد احساسات فرهنگی در جهت مطالعه و تحقیقات مرتبط با نوروساینس و اختلالات ذهنی کودکان و خانواده‌های آنها کمک کند.

بورسیه بنیاد احساسات فرهنگی تحقیقات نوروساینس به منظور حمایت از تلاش متخصصان پزشکی، دانشجویان و همچنین توسعه مهارت‌های مداخلات نورو ساینس، و سایر هزینه‌های مرتبط با آموزش از جمله سفر و هزینه‌های مربوط را در بر می‌گیرد.

این بورسیه همچنین برگزاری کنفرانس و کارگاه‌های اموزشی، برای خانواده‌ها و متخصصین را نیز زیر چتر حمایتی خود قرار خواهد داد.

بنیاد احساسات فرهنگی در حمایت از این پروژه، در درجه نخست تمرکز خود را بر حمایت از افراد و علاقه‌مندان کشورهایی در خاورمیانه قرار داده است که تمایل به تحصیل در موسسه مایند یو سی دیویس یا دانشگاه‌های دیگر در زمینه اختلالات عصبی را دارند.

اختلال اوتیسم، بیش فعالی،‌سندرم ایکس شکننده، سندرم داون و سایر اختلالات ذهنی و رشدی روانی که منجر به عقب‌ماندگی‌های ذهنی در کودکان می‌شوند، در یکی،‌دو دهه گذشته در کشورهای خاورمیانه شیوع بسیاری بافته که پژوهش‌ها نشان داده است بخشی بزرگ از این اختلالات مرتبط با جنگ و بازمانده‌های شیمیایی مواد جنگی در این کشورهاست که روز به روز بر تعداد افراد مبتلا به این اختلالات اضافه می‌شود.

مشکل آنجا رخ می‌نماید که نبود آگاهی، فقدان تشخیص و درمان و کمبود متخصص در کشورهای خاورمیانه و استفاده از مداخلات مبتنی بر شواهد، مشکلات بسیاری را برای خانواده‌ها سبب شده است. مشکلاتی که بخش اعظم آنها به کمبود و نبود امکانات حمایتی و فنی باز می‌گردد.

بر چنین بنیادی است که بنیاد احساسات فرهنگی قصد دارد با به کارگیری گروهی زبده و متخصص از مجرب‌ترین روانپزشکان و روانشناسان دانشگاه‌های کالیفرنیا، خدمات فنی و حمایتی ویژه‌ای را به کودکان و خانواده‌های دارای این گروه از فرزندان اختصاص دهد.

بنیاد احساسات فرهنگی ضمن اختصاص بخشی از امکانات مالی و پشتیانی خود برای این پروژه، دست تمامی کسانی را که می‌خواهند در این کار خیر و نوعدوستانه مشارکت کنند، می‌فشارد و از آنها دعوت می‌کند با حمایت‌های مادی و معنوی خود ما را در راه دشواری که در پیش گرفته‌ایم مددکار باشند.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و یا تقاضا برای بورس می‌توانند با ایمیل tata@sensescultural.org تماس بگیرند.

خوشحال خواهیم شد با ما در تماس باشید.

«کمک مالی»

احساسات فرهنگی سازمانی غیرانتفاعی است که کمک‌های مالی به آن  مشمول تخفیف‌های مالیاتی خواهد شد.

 سازمان ما تحت مجوز(لیسانس)(IRS 501(c)(3) قرار دارد.

این سازمان، یک موسسه غیرانتفاعی است و تمام کمک‌های مالی مشمول کسر مالیات می‌شود.

کمک‌های خود را از طریق سایت یا صفحه فیس بوک به ما اهدا کنید.

خبرنامه و شبکه‌های اجتماعی

 علاوه بر سایت‌های فارسی و انگلیسی ما از طریق خبرنامه و نیز شبکه‌های اجتماعی چون فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام و  نیز امکان ارتباطی با شما گرامیان داریم. با پیوستن به خبرنامه و سایت و شبکه‌های اجتماعی از تازه‌ترین تحولات و اتفاقات مرتبط با بنیاد احساسات فرهنگی آشنا شوید.

به ما بازخورد دهید

ما می‌خواهیم نظرتان را درباره موسسه و کارهایمان بدانیم. به ما درباره افکار خلاقانه برای ارتقای صلح و درک میان فرهنگی بگویید. ما می‌خواهیم این ایده‌ها و مکالمات درباره چگونگی خلق فرصت و موفقیت برای همه را به اشتراک بگذاریم. با ما در تماس باشید.

 برگزاری مبادلات فرهنگی در قالب همایش‌ها، سخنرانی‌ها، برگزاری کنسرت و برپایی نمایشگاه‌های مختلف در موضوعات متفاوت فرهنگی وهنری و موضوعات مرتبط با سلامتی و تندرستی زنان و کودکان برای هنرمندان ایرانی و اهل هنر و فرهنگ کشورهای خاورمیانه، از دیگر اهداف این بنیاد است.
دستیابی به صلح و آشتی نیز ازدیگر هدف‌های این بنیاد است که در قالب طرح ها  و  پروژه های متفاوت تدوین خواهد شد.

خانم طاهره منفرد، بنیان‌گزار و مدیرعامل بنیاد خیریه احساسات فرهنگی است که در  سال 1996 از ایران به آمریکا مهاجرت کرد. او که آشنایی عمیقی با فرهنگ و هنر و ادبیات ایران دارد، در تمامی این سال‌ها با برگزاری و مدیریت محافل علمی و فرهنگی و انتشار نشریه احساسات فرهنگی سعی کرد، سهمی در نزدیکی و ارتقای فرهنگ کشورها ایجاد کند.

او در سال 2008 مقالاتی را در زمینه مسائل فرهنگی و هنری انتشار داد و علاوه بر آن در پروژه امید که هدفش خدمت‌رسانی بهداشت به مردم نیازمند بود، کوشش‌های  موثری صورت داد.
بخشی از فعالیت‌های بنیاد احساسات فرهنگی و سایت آن ، به زنان هنرمند و نیز مسائل اجتماعی و فرهنگی زنان در کشورهای یادشده و نیز طرح‌های مرتبط با سلامتی و تندرستی و حمایت از مادران دارای اختلالات ذهنی، اختصاص دارد.

بنیاد احساسات فرهنگی به هیچ گروه سیاسی، مذهبی، قومی و… وابستگی و گرایش ندارد و هدف آن تقویت همبستگی بیشتر بین فارسی‌زبانان و به خصوص ایرانیان و ایجاد ارتباط بین هنرمندان ایران، کشورهای فارسی‌زبان و خاورمیانه با هنرمندان و نهادهای هنری سایر ملل و حمایت از سلامت و بهداشت زنان و محیط زیست است.

بخش فارسی سایت شامل سه موضوع محوری خواهد بود.

فرهنگ،ادب و هنر: انعکاس فعالیت‌های فرهنگی و هنری و ادبی ایران در زمینه‌های مختلف نقاشی وهنرهای تجسمی، ادبیات و کتاب و تاریخ‌ و معماری، سینما و تئاتر و موسیقی و…

زنان تاثیرگذار: مسائل مرتبط با فعالیت‌های زنان ایرانی و سایر ملل و توجه به زنان موفق در خاورمیانه و دیگر نقاط جهان که هدفشان را بر کمک‌های بشردوستانه متمرکز کرده و می‌کنند و بیان مشکلات و مسائل زنان خاورمیانه.

تندرستی و محیط زیست: اخبار و فعالیت‌های مرتبط با مباحث تن و روان زنان و سلامتی و بهداشت آنان و خانواده‌های دارای کودکان دارای اختلال ذهنی به ویژه اوتیسم و سلامت محیط زیست نیز از جمله دغدغه‌های موسسه احساسات فرهنگی است. چرا که ما معتقدیم دردنیای جدید، بی‌اعتنا به محیط زیستی سالم، و شناخت درست ظرفیت‌های گردشگری در هر منطقه، به خصوص ایران، محتوای زندگی ما از کیفیت مطلوبی برخوردار نخواهد بود.