تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
نخستین زن افغانستانی؛ وزیر در کانادا

MonsefSenses Cultural: ماجرا به آرامی جدی شد و اکنون می‌توان به دو طرف تبریک گفت. هم به نخست‌وزیر تازه کانادا که یک زن افغانی‌تبار را به وزارت انتخاب کرد و هم به خانم مریم منصف که توانست نخستین زن از کشوری فارسی‌زبان شود که توفیق وزارت کشوری چون کانادا را به دست آورده است. نکته مهمتر انقلاب آقای ترودوی نخست وزیر است که ۱۴ زن را در کابینه خود سمت وزارت بخشید. این یعنی رکودی دیگر در میان تمامی کابینه‌های دنیا که عمدتا مردانه‌اند.

 بر اساس گزارش بی‌بی سی خانم منصف، سیاستمدار افغان‌تبار کانادایی که ماه پیش به مجلس این کشور راه یافت، امروز به عنوان وزیر نهادهاى دموکراتیک دولت جدید کانادا معرفی شد.او امروز در کنار جاستین ترودو، نخست‌وزیر و دیگر اعضای کابینه جدید کانادا سوگند یاد کرد تا

آقای ترودو امروز کابینه ۳۱ عضوی خود را معرفی کرد که ۱۴ تن از آنها زن هستند.

خانم منصف در زمان رژیم طالبان در سال ۱۹۹۶ و در سن ۱۱ سالگی همراه با دو خواهر و مادر بیوه‌اش از افغانستان فرار کرد و به کانادا رفت.

او متولد شهر هرات در غرب افغانستان است و به گفته خودش پیش از مهاجرت با خانواده‌اش در ایران پناهنده بودند.او جوان‌ترین عضو کابینه جدید کانادا و نخستین زنی است که به نمایندگی از منطقه پیتربرو در ایالت انتاریو به مجلس این کشور راه می‌یابد.

خانم منصف عضو حزب لیبرال کانادا است و سال‌ها در این کشور مشغول فعالیت سیاسی و اجتماعی بوده است.

یکی از مسئولیت‌های مهم خانم منصف در مقام جدیدش به عنوان وزیر نهادهای دموکراتیک، بازنگری در نظام انتخاباتی کانادا و تبدیل آن به نمایندگی تناسبی است.

بنیاد Senses Cultural این توفیق را به جامعه فارسی‌زبانان و به خصوص افغانی‌تباران تبریک می‌گوید و برای ایشان آرزوی توفیقات افزونتر دارد.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
كليد‌واژه‌ها: زنان افغانستان | مریم منصف
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: