تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
زن ایرانی سرتیم تحقیق درباره ویروس آبولا

Sabeti Pardis

یک زن ایرانی که استادیار زیست شناسی در دانشگاه هارواد آمریکاست، سرپرستی تیمی را بر عهده دارد که در آن   برای خواندن ژنوم انسان و تمام کروموزوم‌های موجود در ويروس ابولا تلاش های موثری تا کنون صورت داده است.

نشريه نيويورک تایمز در بخشی از گزارش مفصلی که درباره تحقيقات علمی دانشمندان برای مبارزه با ويروس ابولا منتشر کرده است، به نام خانم پردیس ثابتی اشاره می کند

خانم ثابتی در سال ۱۹۷۵ ميلادی (۱۳۵۴ خورشيدی) در تهران متولد شد. او مسئول آزمايشگاهی در دانشگاه هاروارد است، و پژوهش‌های مربوط  به ژنوم ويروسی در انستيتوی «براد» وابسته به دانشگاه‌های ام.آی.تی و هاروارد را سرپرستی می‌کند.

ژنوم انسان ماده ژنتيکی است که حاوی دستورالعمل‌های ارثی برای ساخت، پيشبرد و نگهداری او را داراست و از مولکول‌های دی‌ان‌ای متمايز از يکديگر، به نام کروموزوم تشکيل شده است.

پرديس در خواندن و تجزيه و تحليل ژنوم‌‌های اندام موجودات زنده متفاوت، بويژه در مطالعات مربوط به سير تکامل ويروس – شيوه‌ای که ويروس‌ها در گذر زمان برای تطبيق دادن خود با محيط، تغيير می‌کنند – تخصص دارد.

پردیس ثابتی که اطلاعات جزیی تر درباره فعالیت های علمی  و حتی موسیقایی اش را در اینجا  می توانید ببینید با گروهش در طول تابستان به خواندن ژنوم‌های ابولا ادامه دادند، و نتيجه مطالعات آنها در وبسايت مرکز ملی برای اطلاعات فناوری زيستی منتشر شد، تا دانشمندان در هر کجای اين دنيا بتوانند آنها را بی‌درنگ مشاهده و بررسی کنند.

سپس، در اواخر ماه اوت (اوايل شهريور ماه) مقاله‌ای در مجله معتبر «ساينس» (علوم) منتشر می‌کنند که در آن نتايج تحقيقات خود را به تفصيل شرح می‌دهند. خانم ثابتی در اين زمينه می‌گويد «اين کار نشان می‌دهد که شما می‌توانيد ابولا را به موقع تجزيه و تحليل کنيد. اين ويروس تنها نيست. حالا ما وارد آنچه که ويروس انجام می‌دهد شده‌ايم، و اکنون می‌توانيم در هر لحظه تشخيص دهيم در حال مبارزه با چه چيزی هستيم.»

خانم ثابتی و تيم او اينک راهی پيدا کرده‌اند که ويروس ابولا را، در حالی که تغيير می‌کند، مشاهده کنند. حالا آنها دشمن خود را می‌بينند؛ معنايش اين است که ويروس ابولا در حالی که تغيير می‌کند، می‌تواند به سرعت دگرگون شود، و دانشمندان همچنين ممکن است بتوانند شاهد جهش آن در جهات خطرناک باشند.

تاريخ: ۱۳۹۳/۰۸/۱۲
كليد‌واژه‌ها: زنان موفق ایران در آمریکا، علوم
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: