تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
ده هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا

U.S.-Iranتعداد دانشجویان ایرانی در آمریکا در حال افزایش است اگرچه هنوز تا رسیدن به رقم ۵۰ هزار دانشجوی سال ۱۹۷۹ فاصله فراوانی وجود دارد.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی یک گزارش جدید نشان می‌دهد در سال گذشته، بیش از ۱۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل می‌کردند.

در گزارشی که در مجله Inside Higher Education منتشر شده است با استناد به اطلاعات جمع آوری‌شده توسط موسسه آموزش بین‌المللی آمده است که  در سال تحصیلی ۱۴-۲۰۱۳، ده هزار و ۱۹۴ دانشجوی ایرانی در دانشگاه های آمریکا، و نیز ۱۳۶۴ اندیشمند ایرانی در نهادهای آمریکایی، حضور داشتند.

بر اساس این گزارش ایران زمانی بیش از هر کشور دیگری دانشجو به آمریکا می‌فرستاد. به گفته مقامات موسسه آموزش بین‌المللی، در سال ۱۹۷۹ شمار دانشجویان ایرانی در آمریکا از ۵۱ هزار نفر فراتر می‌رفت. این رقم در دهه های۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ به ۱۶۶۰ نفر کاهش یافت.

بنا به گزارش نشریه فوق، توافق اتمی با ایران جو جدیدی از امکان همکاری آکادمیک با ایران به وجود آورده است.

آلن گودمن، مدیر این موسسه که در ماه ژوئن در رأس هیاتی از مقامات پنج دانشگاه آمریکایی، از ۱۳ دانشگاه و نهاد پژوهشی در ایران دیدن کرد گفت از زمان انتخاب حسن روحانی مبادلات آکادمیک آمریکا با ایران به شکلی بی‌سابقه در ۳۰ سال گذشته افزایش یافته است. وی افزود تعداد بیشتری از اعضای دانشگاه‌ها به ایران سفر می‌کنند و اگر کارهای مربوط به توافق اتمی خوب پیش برود مبادلات بیشتر از این هم خواهد شد.

در سال ۲۰۱۴، اداره کنترل دارائی‌های خارجی وزارت خرانه‌داری آمریکا، یک مجوز عمومی صادر کرد که به دانشگاه‌های معتبر آمریکا اجازه می‌داد قراردادهای مبادله دانشجو با دانشگاه های ایران امضا کنند و به رد و بدل کردن برخی از خدمات مرتبط با آموزش بپردازند.

این مجوز همچنین به دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه‌های آمریکا اجازه می‌دهد در دوره‌های آموزشی و پژوهش‌های غیرتجارتی در دانشگاه‌های آمریکا شرکت کنند.

منبع: وی او ای

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
كليد‌واژه‌ها: دانشجویان ایران در آمریکا | دانشمندان ایرانی مقیم آمریکا
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: