تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
بانوی دهیار زیان‌های سیل را بیمه کرد

Screen Shot 2015-07-29 at 7.58.37 AMکمتر کسی می‌توانست فکر کند که یک دهیار در روستایی دورافتاده در ایران به این صرافت بیفتد که منازل اهالی روستا را در مقابل سیل و زلزله بیمه کند. اما دوراندیشی دهیار روستای سیجان در جاده چالوس که هفته گذشته در سیل تابستانی خسارات فراوانی دید، به کمک اهالی این روستا آمد. دوراندیشی که تنها از یک بانوی تحصیل کرده که مادر است و علاوه بر آن معلم برمی‌اید. زنی که می‌توان او را در همان محیط روستا تاثیرگذار دانست که با دوراندیشی و در چنین شرایط اقتصادی نامناسبی فکری چنین مدرن را پی گیری کرد و به ثمر رساند.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی خانم معصومه طباطبایی، دهیار ٣٦ ساله این روستا که بیشتر از پنج سال است در این سمت حضور دارد، سال گذشته از محل بودجه دهیاری، خانه هرکدام از اهالی روستا را به مبلغ ١٥ هزار تومان بیمه حوادث کرده بود.
خانم طباطبایی در گفت‌وگو با روزنامه «شرق» می‌گوید: «من آبان سال گذشته یعنی سال ٩٣ خانه‌ها را بیمه کردم که این بیمه تا آبان سال ٩٤ اعتبار دارد، طبق بیمه‌نامه، این بیمه هم شامل حوادثی مانند سیل، آتش‌سوزی صاعقه، طغیان آب و زلزله است، برای بیمه‌کردن خانه‌ها هم کسی به من پیشنهاد نداد و تنها وقتی برگ بیمه و مبلغ آن را که برای یک سال فقط ١٥ هزار تومان بود دیدم، کنجکاو شدم که آن را در روستا اجرا کنم. بسیاری از اهالی روستا هم تا همین روزهای اخیر که سیل آمد نمی‌دانستند خانه‌هایشان بیمه حوادث است و می‌توانند خسارت آن را دریافت کنند». دهیار روستای سیجان در ادامه می‌افزاید: «برای بیمه‌کردن خانه‌های روستا که در مجموعه ٢٦٧ خانه در سیجان بود مبلغ چهار میلیون و پنج‌ هزار تومان از محل بودجه دهیاری روستا هزینه کردم و با خودم گفتم اگر اهالی راضی بودند، این ١٥ هزار تومان را پرداخت می‌کنند اگر هم نکردند اشکال ندارد چون به‌هرحال بخشی از وظیفه دهیاری طبق قانون ارائه خدمات به اهالی روستاست و درواقع چون پول دهیاری برای رفاه مردم روستاست و قوانین هم این اجازه را به دهیاران می‌دهد من این کار را انجام دادم». معصومه طباطبایی که ١٧ سال است در روستای سیجان سکونت دارد دارای مدرک فوق‌دیپلم تربیت معلم است و هم توسط شورای روستای دوره قبل و هم این دوره به‌عنوان دهیار روستا انتخاب شده است. او در رابطه با آخرین وضعیت روستای سیجان حدود یک هفته پس از وقوع آن سیل خسارات‌بار نیز به «شرق» می‌گوید: «هنوز بستر رودخانه در روستای سیجان لای‌روبی نشده و الان مهم‌ترین دغدغه ما همین مسئله است، هر چند معبر روستا باز شده و راه ارتباطی ما برقرار است، اما چون در بستر رودخانه گل‌ولای و سنگ و آهن و چوب و دارودرخت و احتمالا جنازه‌ای از قربانیان حادثه مدفون است، باید هر چه سریع‌تر این لای‌روبی انجام شود تا خدای نکرده در صورت وقوع دوباره سیل مشکلی بزرگ‌تر از این به بار نیاید، چون با این وضعیت اگر بار دیگر چنین حادثه‌ای رخ بدهد ما به‌جای سیل شاهد سونامی خواهیم بود». طباطبایی همچنین می‌گوید: «البته و خوشبختانه در این مدت مسئولان استان البرز و فرماندار البرز تمام وقت و با امکانات کامل به ما کمک کردند و حضور داشتند و الان هم مشغول کار هستند و امیدوارم به‌زودی لای‌روبی رودخانه هم انجام شود».
دهیار سیجان همچنین در رابطه با دلایل وقوع این سیل و بروز خسارات سنگین در این روستا نیز چنین نظری دارد: «ما هرگز احتمال نمی‌دادیم چنین حادثه‌ای با این بزرگی در روستا رخ بدهد من ١٧ سال است در این روستا زندگی می‌کنم اما در این مدت هرگز مشابه این حادثه را ندیدم، به نظرم مشکل در روستای ما ناشی از تعدی به حریم رودخانه در بالادست بود چون آنجا حریم رودخانه رعایت نشده است؛ درخت‌های اطراف رودخانه را قطع کرده‌اند، این حجم زیاد چوب و نخاله و آشغال از بالادست آمد و معبر پل‌های رودخانه در روستای ما را بست و باعث شد آب وارد روستا شود». در سیل هفته گذشته نه‌تنها خانه‌ها و خودروهای تعداد زیادی از اهالی از بین رفت بلکه یک دستگاه «بکو لودر» (خودرویی که هم دارای بیل مکانیکی و هم بیل لودر است) متعلق به دهیاری را نیز سیل با خود برد و از کار انداخت. این بک لودر را دی ٩٣ استانداری البرز به‌دلیل انتخاب خانم طباطبایی به‌عنوان دهیار، به دهیاری روستای سیجان اهدا کرده بود. سیل هفته گذشته در محور کرج – چالوس، در محدوده بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز خسارات سهمگین مالی و جانی بر جا گذاشت. یکی از روستاهایی که در این حادثه بیشتر از همه آسیب دید همین روستای سیجان از توابع بخش آسارا بود. در این روستا دست‌کم پنج نفر از اهالی کشته شدند و به بخش زیادی از خانه‌ها نیز خسارات سنگینی وارد شد. تصاویر منتشرشده از اثرات سیل و خودروهای له‌و‌لورده‌شده و ساختمان‌های تخریب‌شده و آب‌گرفته در این روستا به‌وضوح تبعات وقوع این سیل را نشان می‌دهد. بااین‌حال، حالا که مشخص شده است خانه اهالی توسط دهیاری بیمه شده ساکنان خسارت‌دیده روستا می‌توانند مقداری به آینده امیدوار باشند. طبق گفته اهالی این روستا، سقف تعیین‌شده برای میزان خسارات واردشده به خانه‌های اهالی تا٥٠ میلیون تومان است و اهالی می‌توانند دست‌کم به‌لحاظ مالی نگران هزینه خسارات‌های واردشده به خانه‌هایشان نباشند.
به گفته یکی از اعضای شورای روستای سیجان و دیگر اهالی این روستا روز گذشته مسئولان و کارشناسان شرکتی که خانه‌های این روستا را بیمه کرده است نیز برای برآورد خسارت‌های واردشده به خانه این روستاییان به سیجان رفته بودند. محمدعلی خیری از اعضای شورای روستای سیجان در همین رابطه در گفت‌وگویی با «شرق» می‌گوید: «در سیل هفته گذشته بسیاری از خانه‌های روستا اسیب جزئی و کلی دیده است اما باوجود تلفات زیاد در مقابل عظمت این حادثه که حتی سنگ ٢٠، ٣٠ تُنی را همه جابه‌جا کرده بود اهالی روستای ما مشمول لطف خداوند شدند، هر چند خسارت زیادی هم به باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی اهالی وارد شده است». او در رابطه با بیمه‌شدن خانه‌های اهالی روستا نیز به «شرق» می‌گوید: «سال گذشته خانه‌های همه اهالی بیمه شد که این کار نیز با پرداخت مبلغ ١٥ هزار تومان و تا سقف ٥٠ میلیون تومان خسارات انجام شد، در این طرح اکثر خانه‌ها صددرصد بیمه شدند». این عضو شورای روستای سیجان در پاسخ به این سؤال که آیا به‌دلیل پیش‌بینی وقوع حادثه‌ای از این دست خانه‌های روستا را بیمه کرده بودید یا خیر نیز گفت: «پیش‌بینی نمی‌کردیم که سیل به این شدت باشد اما هر خانه‌ای را به‌هرحال مواردی تهدید می‌کند و اهالی هم از این اقدام بسیار راضی بودند».
طبق گفته آقای خیری پنج نفر از اهالی روستای سیجان در سیل هفته گذشته از بین رفتند که تاکنون جنازه سه نفر از آنها پیدا شده و جنازه دو نفر دیگر شامل یک مادر و دختر هنوز پیدا نشده است. او همچنین می‌گوید در روستای پایین نیز سه نفر شامل یک عروس و داماد جوان تازه عقدکرده در سیل کشته شدند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۵/۰۷
كليد‌واژه‌ها: دهیار و سیل | روستای سیجان | معصومه طباطبایی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: