تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
دختر فیلمساز ایرانی در میان 10 نامزد اصلی اسکار

Talkhon_Hamzavi

فیلم کوتاه «پروانه» که روایت یک فیلمساز دختر ایرانی درباره یک دختر افغانستانی است , در میان ده فیلم منتخب فهرست اولیه جایزه اسکار ۲۰۱۵ قرار گرفت.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی به نقل از تلخون حمزوی فیلمساز ایرانی مقیم سوئیس است که فیلم کوتاهش را به زبان آلمانی تهیه کرده و از طرف کشور محل اقامتش به اسکار فرستاده است.

خانم حمزوی در سال ۱۹۷۹ در تهران متولد شده و در ۷ سالگی به سوئیس مهاجرت کرده است. او که دارای مدرک فوق لیسانس فیلم‌سازی از دانشگاه هنر زوریخ است، با فیلم کوتاه «پروانه» پیش از این در چند جشنواره خارجی دیگر نیز شرکت کرده است.

کسب جایزه اسکار دانشجویی بهترین فیلم کوتاه خارجی در سال ۲۰۱۳ در شهر لس‌آنجلس،‌ از جمله موفقیت‌های این کارگردان به‌شمار می‌رود.

فیلم کوتاه ۲۵ دقیقه‌ای «پروانه»  که یکی و نیم دقیقه از تیتراژ ابتدایی آن را می توانید در اینجا ببینید ,درباره دختری افغان است که به اردوگاه پناهندگان سوئیس وارد شده، اما زمانی که از وضع بد سلامت پدرش آگاه می‌شود تصمیم می‌گیرد تمام پولش را که به شکل غیرقانونی به دست آورده، برای خانواده‌اش ارسال کند؛ او برای این کار مجبور است به شهر زوریخ برود و از آنجا که گذرنامه معتبر ندارد، قادر نیست پول را ارسال کند و در همین زمان با دختری به نام «امیلی» آشنا می‌شود و ماجراهایی برای این دو در ادامه فیلم رخ می‌دهد.

«آیا» به کارگردانی اودد بینن و میهال برزیس، «مسی بغداد» ساخته سهیم عمرخلیفه، «بوگالو و گراهام» به کارگردانی مایکل لناکس، «کامیون پدر من» ساخته موریسیو اوساکی، «SLR» ساخته استفن فینگلتن و «تعطیلات تابستانی» ساخته حوفش گادول از دیگر فیلم‌های کوتاهی هستند که از میان ۱۴۱ فیلم شرکت‌کننده در این بخش، برای حضور در مراسم اسکار ۲۰۱۵ انتخاب شده‌اند.

از این میان، پنج فیلم برای حضور قطعی در اسکار برگزیده خواهند شد.

اسامی نامزدهای نهایی دریافت جوایز هشتاد و هفتمین مراسم اسکار در تاریخ ۱۵ ژانویه ۲۰۱۵ اعلام می‌شود و مراسم اسکار، شب ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ در سالن دالبی هالیوود برگزار خواهد شد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۰۹/۰۱
كليد‌واژه‌ها: تلخون حمزوی | جایزه اسکار | زنان هنرمند ایران | فیلمساز
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: