تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
آینشتن آینده یک زن ایرانی است؟

zahra haghani

انیشتن بعدی شاید یک زن ۲۷ ساله ایرانی باشد. او زهرا حقانی نام دارد، یک محقق ایرانی که دانشنامه دکترای خود را در مطالعات نیروی جاذبه زمین و اخترشناسی از دانشگاه شهید بهشتی در تهران دریافت کرد و در حال حاضر به عنوان استادیار در دانشکده فیزیک دانشگاه دامغان مشغول فعالیت است.

 به گزارش احساسات فرهنگی به نقل از فوربس معرفی چنین عنوانی برای خانم حقانی در گزارش اخیر ماهنامه علمی و پژوهشی فوربس صورت گرفته است، که به تشریح نظریات و تئوری‌های آلبرت انیشتن و کشفیاتی که در سال‌های اخیر بر اساس فرضیه‌های او انجام شده است – از جمله تصویر برداری های دوربین فضایی هابل از یک ستاره در حال انفجار که نور برآمده از آن گروهی از کهکشان‌ها را نابود کرد – می‌پردازد.

نشریه فوربس در بخشی از گزارش خود با مطرح کردن این پرسش که چه کسی انیشتن بعدی خواهد بود، می‌نویسد تلاش برای یافتن پاسخ به این پرسش در شرکتی به نام اسپارو (Sparrho) جریان دارد که از فناوری خود برای کشف فهرستی از دانشمندان و پژوهشگرانی که درباره موضوعات مرتبط با کار آلبرت انیشتن می‌نویسند، استفاده می‌کند.

مدیران و کارکنان این شرکت روزانه بییش از ۱۰ هزار منبع را بررسی می‌کنند و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار سند را در بانک اطلاعاتی خود ذخیره می‌کنند، از جمله مقالات مکتوب و تصاویر ویدئویی.

شرکت اسپارو از طریق مشارکت با کتابخانه بریتانیا، به تمام منابع آن که به دهه ۱۸۹۰ میلادی باز می‌گردد، دسترسی دارد و قادر است درباره کارهای انیشتن پژوهش کند و افرادی را شناسایی کند که مقاله‌هایی مشابه آنچه او در ۱۰۰ سال پیش روی کاغذ آورده بود، نوشته‌اند.

زهرا حقانی یکی از این افراد است، که نظریات خود را در مقاله‌ای مطرح کرده و اسپارو نیز نوشته‌های او را تجزیه و تحلیل کرده و به این نتیجه رسیده است که او یکی از چندین نویسنده‌ای است که شباهت بسیار زیادی به آینشتاین دارند.

خانم حقانی یکی از چهار نفری است که به عنوان «انیشتن‌های بالقوه آینده» معرفی شده‌اند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۱/۰۴
كليد‌واژه‌ها: آینشتن ایرانی | زهرا حقانی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما:

Arjhen
http://www.facebook.com/profile.php?id=100003469733986
So true. Honesty and everything regeinczod.