تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
شاخص ترین پژوهش درباره مولانا

molana

کتاب «مولانا؛دیروز ،امروز از شرق تا غرب» به اذعان اهل ادب و فرهنگ و مولوی پژوهان نامی جهان شاخص ترین پژوهشی است که تا کنون درباره مولانا جلاالدین بلخی رومی انجام شده است.

ويليام چيتيك، استاد دانشگاه استوني‌بروك نيويورك، درباره‌ي اين كتاب مي‌گويد: «كتاب فرانكلين لوئيس جامع‌ترين پژوهشي است كه تا به امروز درباره‌ي مقام بلند مولانا جلال‌الدين محمد بلخي به زبان انگليسي انتشار يافته و منبعي است گريزناپذير براي اهل تحقيق و عموم خوانندگان. اين كتاب كه بر اساس متون اوليه و ثانويه تأليف شده است، تصويري دقيق از محيط اجتماعي، تاريخي و مشرب و مسلك مولانا ارائه مي‌دهد و از تأثير تعاليم او بر ديگران سخن مي‌گويد. «مولانا؛ ديروز تا امروز، شرق تا غرب» شامل تحقيقي است انتقادي و پردامنه درباره‌ي برداشت غربيان امروز از سخن و انديشه‌ي مولانا.»

اين كتاب در بخش‌هاي متعددي تنظيم شده است؛ بخش درآمد كتاب به بررسي تب مولانا در آمريكا و مسائل متعدد ديگري درباره‌ي مذهب اين شاعر و انديشمند بزرگ ايراني مي‌پردازد و بخش‌هاي ديگر با عنوان‌هاي «پيران جلال‌الدين»، «فرزندان مولانا و اخيان»، «متون و معارف»، «مولانا و مولويان در جهان اسلام» و «مولانا در غرب، مولانا در كشورهاي ديگر دنيا» تدوين شده است. هر كدام از اين بخش‌ها فصل‌هاي متعددي دارد كه به ابعاد شخصيتي، فكري، زندگي، اثر‌گذاري مولانا و آموز‌هاي انساني اين انديشمند در جهان مي‌پردازد.

چاپ چهارم كتاب «مولانا؛ ديروز تا امروز، شرق تا غرب» در 1024 صفحه با قيمت 22هزار تومان و شمارگان 1650 نسخه از سوي نشر نامك با همكاري كتاب پارسه منتشر شده است.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی دکتر فرانکلین دی لویس از سال گذشته به عضویت هیئت مدیره افتخاری بنیاد احساسات فرهنگی در آمدند. ایشان علاوه بر این کتاب آثار دیگری را هم از زبان فارسی به انگلیسی ترجمه کردند که از جمله آنها رمان معروف “چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم” زوبا پیرزاد رمان نویس معروف ایرانی است که در ایران بیش از 200 هزار نسخه آن به فروش رفته و نیز در خارج از ایران هم ترجمه انگلیسی آن بالای 150 هزار نسخه فروش داشته است.

پروفسور لویس و ترجمه رمان زویا پیرزاد

 

تاريخ: ۱۳۹۳/۰۴/۰۵
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail