تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
پروژه آشنایی با بنیادهای خیریه

Screen Shot 2015-12-03 at 8.33.21 AM بخشی از زیست و زندگی ما آدمیان در دستگیری و کمک به دیگران خلاصه‌ می‌شود.

این که حکیمی چون سعدی در آن قصیده بسیار بلندش می‌فرماید:

خفتگان را خبر از زمزمه مرغ سحر
حَیَوان را خبر از‌ عالم انسانی نیست

و یا در مثنوی معروفش که بر سر در سازمان ملل هم حک شده می‌فرماید:

بنی آدم اعضای یکدیگرن
که در‌ آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضو‌ها را نماند قرار

نشانه‌هایی روشن است از این که آدمی باید یکی از وظایفش را در کمک به دیگران خلاصه کند. خیرخواهی و خیر‌اندیشی و کار خیر کردن نشانه‌هایی از هویت انسانی افراد است. هویتی که در علم روانشناسی نیز بر آن تاکید شده است، همان‌ جا که آبراهام مزلو، نظریه‌پرداز نامدار آمریکایی این رشته از مراتب آدمی می‌گوید و این که افرادی به خودشکوفایی می‌رسند که از خود عبور کرده و به دیگران بیندیشند.

اندیشیدن به دیگران و نیازهای آنان و تلاش برای رفع این نیازها فلسفه وجودی شکل‌گیری نهادهای خیریه  است که در عصر مدرن قالب‌هایی مدرن‌تر به خود گرفته است. از بزرگترین نهاد‌های خیریه که تحت لوای نام‌هایی چون بیل گیتس و ماکروسافت و اخیرا فیس‌بوک و مارک زاکربرگ که سالانه بخشی مهم از کمک‌های خود را به مردمان فقیر و یا بیماران و نیازمندان اختصاص می‌دهند تا هنرمندان و بازیگران و ورزشکاران معروفی که وقتی به شهرت و اعتبار و سرمایه‌ای دست پیدا می‌کنند، تلاش دارند تا با حضور و یا تاسیس بنیادهای خیریه بخشی از وظایف خود را به عنوان بشر و انسان به دیگر همنوعان خود ادا کنند.

. در این مسیر دولت‌های مدرن هم به این نیازها پی‌برده‌اند و سعی کرده‌اند با تمهید مشوق‌هایی افراد را به کارهای خیر تشویق کنند. برای نمونه در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی یا آمریکایی اگر فردی یا نهادی به امور خیریه بپردازد، نیازی به پرداخت مالیات ندارد و می‌تواند به همان اندازه مالیات به نهادهای خیریه یا علمی کمک کند و در مقابل از پرداخت مالیات معاف شود.

سایت بنیاد Senses Cultural  در تدام سه طرح قبلی « بورسیه برای حمایت از بهداشت و سلامت خانواده‌های دارای کودکان اختلال ذهنی» ،«آشنایی با نهادها و سازمان‌های مطالعاتی مرتبط با ایران و خاورمیانه و زبان فارسی» و نیز «پروژه آشنایی با زنان موفق و تاثیرگذار» این بار قصد دارد شما مخاطبان گرامی این سایت را با نهادها و موسسات خیریه‌ای که در زمینه‌های گوناگون، به خصوص مرتبط با بخش آکادمی سلامت و بهداشت این بنیاد فعالیت خیریه و  مردم پسندانه دارند آشنا سازد. امید که در این مسیر یاری‌گر ما باشید.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۹/۱۲
كليد‌واژه‌ها: پروژه آشنایی با بنیادهای خیریه | پروژه‌های احساسات فرهنگی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: