تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
درگذشت بانوی نوبل ادبیات در 90 سالگی

 

نادین گوردیمر، نویسنده اهل آفریقای جنوبی و برنده جایزه نوبل ادبیات در ۹۰ سالگی که آثارش در زمینه تبعیض نژادی سهمی جدی در ادبیات این گونه دارد بعد از طی دوران بیماری نه چندان طولانی در ژوهانسبورگ درگذشت.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی به نقل از نیویورک تایمز این نویسنده که از جمله چهره‌های نام‌آور ادبیات جهان بر علیه آپارتاید و تبعیض جنسی بوده است،کمتر از یک سال بعد از درگذشت نلسون ماندلا  بر اثر بیماری کوتاهی که دچار شده بود درگذشت.

از او بیش از ۳۰ کتاب منتشر شده که “دختر برگر”، “خانواده ژوئیه” و “سرگذشت پسرم” از جمله شناخته شده‌ترین آنها هستند.او در سال ۱۹۷۴ برای رمان “محافظه کار” برنده جایزه بوکر شد و در سال ۱۹۹۱ برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

بر اساس این گزارش سایت فارسی بی‌بی سی نیز در گزارشی درباره این نویسنده نوشته است:کمیته نوبل در آن زمان گفت که این جایزه را برای نوشته‌های “عالی و حماسی” او اهدا می کند که “کمک بزرگی به بشردوستی” بوده است.گوردیمر نوشتن را خیلی زود آغاز کرد و نخستین اثر منتشر شده او در ۱۵ سالگی‌اش در مجله‌ای در ژوهانسبورگ به چاپ رسید.

موضوع بیشتر داستان‌های او که در قالب رمان و داستان کوتاه منتشر شده، آپارتاید، تبعید و غربت است.خانواده گوردیمر می‌گویند که برای او بیش از هر چیز “آفریقای جنوبی، مردمش، فرهنگش و دشواری‌های همیشگی‌اش برای درک دمکراسی اهمیت داشت.”

او که از اعضای ارشد کنگره ملی آفریقا بود، سال‌ها برای آزادی نلسون ماندلا (که بعدها از دوستان نزدیک هم شدند) تلاش کرد.آخرین اثر او “هیچ زمانی مثل امروز” که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد نیز درباره مبارزه علیه آپارتاید است.

بر اساس این گزارش چند ماه قبل خانم مایا آنجلو که او هم از جمله چهره‌های جهانی ضد تبعیض نژادی و آپارتاید بود از دنیا رفت.

تاريخ: ۱۳۹۳/۰۴/۲۳
كليد‌واژه‌ها: زنان،ادبیات جهانی ، بشردوستی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: