تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
از ۴ بانوی ایرانی شاغل در کاخ سفید چه می‌دانید؟


SensesCultural: هنر و ظرافت زنان ایرانی  و البته دانش و توانایی‌های‌ آنها در عرصه‌های گوناگون علمی و فنی و بهداشتی و سیاسی و… به گونه‌ای است که کارآفرینان و کارفرمایا‌ن، به خصوص در آمریکا، از‌  ظرفیت‌های آنها استفاده می‌کنند تا کار خود را ارتقاء ببخشند. نمونه‌ای از این حضور را می‌توان در کار ۴ بانوی ایرانی جست و جو کرد که در کاخ سفید و در مهمترین مرکز تصمیم‌گیری سیاسی آمریکا و البته بخش مهمی از جهان حضور دارند.

 

هم اینک چهار زن دوتابعیتی ایرانی ـ آمریکایی در سمت‌های دستیار شخصی اوباما، هیأت مشاوران رئیس جمهور، کارمند بانوی اول آمریکا و مدیر گل‌آرایی کاخ‌سفید به دولت آمریکا خدمت می‌کنند. ما البته پیش از این از  خانم  هدیه روشن غفاری، بانوی گل کار و گل‌آرای ایرانی نوشته بودیم.

بانوی ایرانی طراح گل در کاخ سفید

اما اینک که حساسیت‌ها و علاقه‌مندی به چگونگی حضور ایرانیان و به خصوص زنان ایرانی در کاخ سفید افزایش یافته است، و در این سو و آن سو نیز خواندیم که  تعداد کارکنان خانم ایرانی به ۴ تن رسیده است جا دارد گزارشی مفصل‌تر را که نشریه هفت صبح از این حضور شوق‌انگیز آورده به نظر شما گرامیان برسانیم. در این گزارش از خانم فریال گواشیری(دستیار شخصی اوباما)، سحر نوروززاده(هیات مشاوران اوباما)، پانته‌آ قائد(دستیار میشل اوباما) و هدیه روشن غفاری(گل آراء) یاد شده است که در بخش‌‌های مختلف کاخ سفید سرگرم کارند و از یک سو ضمن آنکه کارآفرینانی موفق‌اند، در سوی دیگر دل در گروی کشور خود ایران دارند و به ایرانی بودن خود نیز افتخار می‌کنند.

فریال گواشیری
وب سایت کاخ سفید بعضی اوقات تصویر چهره‌های فعال و دستیار رئیس جمهوری در جریان امور جاری را منعکس می‌کند، که تصویر فریال گواشیری، آمریکائی ایرانی‌تبار از جمله آنهاست. ویکی پدیا از خانم گواشیری به عنوان دستیار شخصی باراک اوباما نام می‌برد که از سال 2014 به این سمت برگزیده شده است. گواشیری که تحصیلات عالی و دانشگاهی‌اش در امور سیاسی است، سفر‌های خارجی و ملاقات‌های پرزیدنت اوباما با رهبران خارجی در کاخ سفید را برنامه ریزی می‌کند. فریال گواشیری که در عین حال یک عضو فعال بنیاد زنان آمریکایی ایرانی‌تبار است در جریان یکی از سخنرانی‌هایش در کنفرانس‌های سالانه این بنیاد که با حضور چهره‌های سر‌شناس زنان آمریکائی ایرانی‌تبار برگزار می‌شود، ابراز امیدواری کرد که پس از پایان دوران خدمتش در کاخ سفید بتواند در نقش یک آموزگار و یا یک فعال خدمات اجتماعی به فعالیت‌های خود ادامه دهد.

 

سحر نوروززاده
در کاخ سفید زنان دیگر آمریکائی ایرانی‌تبار نیز در سمت‌هائی فعالیت دارند که با امور برنامه‌ریزی در شورای امنیت ملی و دیدارهای رئیس جمهور اوباما با چهره‌های سر‌شناس و مردم عادی آمریکا مرتبط است. سحر نوروز‌زاده یکی از این افراد است. پیش از این سایت دیلی بیست و واشنگتن پست نوشتند که یک زن ایرانی در هیات مشاوران باراک اوباما حضور دارد که درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در لوزان فعال است. اشنگتن پست نوشته بود که در یک شب مانده به پایان مذاکرات هسته‌ای لوزان، سحر نوروززاده، یکی از کسانی بود که در گفت‌و‌گو و مشورت ویدئویی جان کری و ارنست مونیز با باراک اوباما حاضر بوده است. پیش از این عکس‌هایی از سحر نوروز زاده منتشر شد که در یکی از آنها، در حاشیه برگزاری مذاکرات هسته‌ای و سال نوی خورشیدی، او را در حال صحبت با جان کری بر سر سفره هفت سین نشان می‌دهد. سحر نوروز‌زاده، زن ایرانی‌الاصل متولد و ساکن آمریکاست که در ایالت کنتیکت بزرگ شده است. او دارای مدرک تحصیلی در رشته‌های اقتصاد بین‌الملل و مطالعات ایران از دانشگاه‌های جرج واشنگتن و مریلند است. خانم نوروز زاده سال 2009 عضو شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) بود و در سال 2014 به جمع مشاوران امنیت ملی آمریکا اضافه شد. نوروز‌زاده به زبان‌های فارسی، عربی، انگلسی و اسپانیایی مسلط است.

 

پانته‌آ فاعد

پانته‌آ یکی دیگر از زنان ایرانی آمریکایی شاغل در کاخ سفید است. پانته‌آ برای میشل اوباما، بانوی اول آمریکا کار می‌کند. در جشن امسال نوروز که در کاخ سفید برگزار شد، وقتی مهمانان از زیبایی مراسم گفتند، میشل اوباما گفت که این جشن توسط کارمند او “پانته‌آ فاعد” تدارک دیده شده است. پانته‌آ از کارمندان بانوی اول است، یک زن ایرانی آمریکایی که از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در سال 2012 فارغ التحصیل شد. او به عنوان دستیار و کار موقت فعالیتش را در کاخ سفید شروع کرد اما به عنوان کارمند دائمی بانوی اول در دفتر میشل اوباما استخدام شد. در این مراسم میشل اوباما درباره پانته‌آ گفت، او وقت زیادی همراه با عشق و انرژی برای مراسم نوروز گذاشت. من به او افتخار می کنم. او بخاطر سن کم اش، اینجا در کاخ سفید رشد کرده است. او خیلی باهوش و سرآمد در خیلی از امور است. واقعیت اینه که خیلی کارهای روزمره ما را او هماهنگ می کند. من خیلی به او افتخار می کنم برای حضورش در کاخ سفید. پانته‌آ هم مانند فریال گواشیری در بنیاد زنان آمریکایی ایرانی تبار عضو است و در یکی از نشست های این بنیاد که دو هفته پیش برگزار شد، شرکت کرد.

 

هدیه غفاریان

در یکی دیگر از تصاویری که کاخ سفید منتشر کرده، هدیه غفاریان دیگر زن ایرانی آمریکایی عضو دفتر رئیس جمهوری آمریکا نشان داده شده است. در تصویر این تصویر هدیه غفاریان، مدیر گل آرایی کاخ سفید، تزئینات مراسم دیدار رسمی و ضیافت شام هفته گذشته اوباما و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا را به خبرنگاران نشان می‌دهد. غفاریان می‌گوید با این ترکیب رنگ‌ها و گل‌ها احساس می‌کنید بهار فرارسیده و وارد باغی شده‌اید که همه گل‌ها در حال شکوفه زدن هستند. صفحه فیس‌بوک وزارت خارجه آمریکا نوشته، دیدارهای رسمی مقامات کشورهای مختلف و ضیافت شام آن‌ها در کاخ سفید از فعالیتهایی است که ماه‌ها به برنامه ریزی احتیاج دارد. نوع رنگهای تزئینات، منوی غذا و نوشیدنی‌ها، گل‌، شیرینی‌، موسیقی و سایر سرگرمی‌ها معمولا ترکیبی از سنت‌ها و فرهنگ هردو کشورمیهمان و میزبان است. هدیه روشن غفاریان، مدیر گل آرایی کاخ سفید، متولد تهران است و در شهر لس آلتوس در ایالت کالیفرنیا بزرگ شده است. او در کودکی به همراه والدینش به آمریکا مهاجرت کرد و دوره راهنمایی و دبیرستان را در شمال کالیفرنیا به اتمام رساند. او فروش کارهای گل آرایی‌اش را در اوایل بیست سالگی از پارکینگ خانه والدینش آغاز کرد و اکنون کارآفرینی با بیش از 25 سال تجربه است که برای بیش از 1000مراسم مختلف هنرهای گل آرایی‌اش را به معرض نمایش گذاشته است.

 

تاريخ: ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
كليد‌واژه‌ها: زنان ایرانی آمریکایی | گل آرایی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: