تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
آموزگار زن فلسطینی برنده جایزه یک میلیون دلاری معلم منتخب جهان

 Sensescultural:حنان الحروب، زن فلسطینی که در کلاس‌های درس خود از لزوم مبارزه و “نه گفتن” به خشونت می‌گفت و می‌گوید  جایزه جهانی یک میلیون دلاری «معلم جهان» را برای عمری تلاش‌های دورانساز خود به نام خود ثبت کرد تا نشان دهد که می‌توان در مناطق خطر خیز و جنگی هم از صلح و آرامش و عدم خشونت گفت و جهانیان را هم متوجه کار خویش کرد.

نام این بانوی فلسطینی را  روز ۱۴ مارس پاپ فرانسیس اعلام و از تلاش وی در آگاهی بخشی به جامعه کودکان و نوآموزان فلسطینی تقدیر کرد.

“جایزه‌ی معلم جهان” در شهر دوبی در امارات متحده عربی به حنان الحروب اهدا شد. شیخ محمدبن الرشید آل‌مکتوم، حاکم دوبی، جایزه‌ را به الحروب اهدا کرد اما نام او به عنوان برنده در پیامی ویدئویی از سوی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان،اعلام شد. پاپ فرانسیس در این ویدئو  تلاش این معلم فلسطینی در راستای آموزش صلح به کودکان را ستود و او را معلمی واقعی دانست که با همت و پشتکاری مثالزدنی و در شرایطی بسیار سخت انگیزه‌های انسانی و بشردوستانه را در کودکان و نوجوانان تقویت کرد و می‌کند.

حنان الحروب، در کمپ‌های پناهجویی بزرگ شده و به دانش‌آموزان خود لزوم دوری از خشونت را آموزش می‌دهد.

در گزارش  یو اس ای تو دی نیز آمده است که  هیئت داوران این جایزه‌ی مهم و بین‌المللی الحروب را از میان بیش از ۸هزار نامزد، لایق دریافت جایزه‌ دانست.

حنان الحروب در منطقه‌ی مسکونی “البیره” در رام‌الله معلم مدرسه‌ ابتدایی است.  آنگونه که از زندگی او در خبرگزاری‌‌ها نوشته شده است روزی بچه‌هایش در راه بازگشت از مدرسه شاهد تیراندازی به یک فلسطینی و قتل او بودند. او بعد از این‌که وحشت و هراس کودکان‌اش را دید، تصمیم گرفت معلم مدرسه شود و به کودکان لزوم مبارزه با خشونت و دوری از اقدامات خشونت‌بار را آموزش دهد.

این‌آموزگار فلسطینی کتابی را باعنوان “بازی می‌کنیم و یاد می‌گیریم” به نگارش درآورده که در این کتاب بر اهمیت و نقش مهم بازی در کلاس‌های درس، نقش کلاس درس در شکل‌گیری قابلیت اعتماد، صداقت و احترام به حقوق دیگری تاکید شده است. او ضمن تدریس درس‌ها سعی می‌کند کودکان را با مفاهیم بشردوستانه و احترام به عقاید دیگران و پرهیز از خشونت آشنا سازد. نکته‌ای که در دنیای پر از خشونت و ترور و جنگ خاورمیانه و به خصوص فلسطین که آماج حملات خشن و بی‌رحمانه است، بسیار سخت و دشوار می‌نماید.

شاید اگر او در دنیایی سیر می‌کرد که در کنارش توپ و تفنگ و آتش و دود و کشتار کودکان و نوجوانان بیگناه  و تولید هر لحظه خشونت و خشم نبود، کارش آسانتر به نظر می‌رسید، اما او آموزگاری است که هر روزه با کودکان و نوجوانانی روبرو می شود که پدر ، مادر و بردارد و خواهرش را در بمباران هواپیماهای اسرائیلی از دست داده‌اند و کینه و بغض سراسر وجودش را لبریز کرده و فضای دور و بر او مملو از سخنان و گفته‌های انتقام‌جویانه است. در چنین شرایطی است که حنان  معتقد است آن‌چنان که باید به تاثیر دردناک و عمیق و ماندگار خشونتی که کودکان در مناطق درگیر بحران مشاهده می‌کنند، در بازتولید چرخه‌ی خشونت توجه نشده است و تلاش دارد گامی در راه مبارزه با تکرار چرخه‌ی خشونت بردارد.

الحروب بعد از دریافت جایزه‌با خوشحالی گفت:« بسیار خوشنودم و هنوز باورم نمی‌شد که این افتخار نصیبم شد و پاپ فرانسیس نام مرا اعلام کرد.»

الحروب همچنین گفت: «برای یک معلم عرب، یک زن، یک فلسطینی این‌که به این‌جا می‌رسد و چنین جایزه‌ی مهمی را دریافت می‌کند، باورنکردنی است. این می‌تواند مثالی و انگیزه‌ای برای بقیه‌ی معلم‌ها در سراسر دنیا باشد.»

 

این معلم فلسطینی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که قصد دارد با پول جایزه‌ یک بورس تحصیلی ویژه‌ی کودکان محرومی تاسیس کند که قصد دارند معلم شوند و در راه تربیت نسل بعدی کودکان تلاش کنند.

سال گذشته این جایزه را یک معلم آمریکایی از آن خود کرد که با حضور بیل کلینکتون در این مراسم نیز همراه بود.

معلم آمریکایی برنده جایزه یک میلیون دلاری معلم جهان

بنیاد SensesCultural  که یکی از اهدافش ترویج صلح و نفی خشونت در جهان و به خصوص منطقه خاورمیانه است این توفیق را گامی مهم در جهت آشنایی جهان با نیازهای عاطفی و آموزشی کودکان و نوجوانان منطقه خاورمیانه و به خصوص منطقه فلسطین وعراق و سوریه می‌داند و امیدوار است که این جایزه فضایی را فراهم کند تا جامعه جهانی بیش از گذشته به نیازهای آموزشی کودکان و نوجوانان مقیم مناطق جنگی بیندیشد.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۲/۲۸
كليد‌واژه‌ها: جایزه | جایزه برترین معلم جهان
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: