تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
پوستر نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه قدرت پایدار در دانشگاه سانتا کروز

Screen Shot 2016-02-18 at 9.43.20 AMSensesCultural:سومین پوستر نمایشگاهی دانشگاهی بنیاد SensesCultural  با تغییراتی در ترکیب‌بندی رنگ‌های پوستر قبلی این تور نمایشگاهی آماده و همزمان با برگزاری«نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه قدرت پایدار» در دانشگاه سانتاکروز منتشر شده است.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی عکس‌های انتخاب شده برای این نمایشگاه تقریبا حضور  مرد را در ترکیب بندی خود ندارد، چرا که اصل بر این بود که به زنان خاورمیانه پرداخته شود. به تعبیر دقیق‌تر  هم عکاس زن است و هم سوژه زن است. کارهایی و داستان‌هایی که در این عکس‌ها هست همه نشان می‌دهد که این خانم‌ها هستند که با همت خودشان بار اصلی انجام چنین کارهایی را بر دوش دارند و نقش زن به خصوص در زندگی‌های ایلاتی انکار ناپذیر است . از این جهت که عمده آنها علاوه بر آنکه نقش مادری را به خوبی ایفاء می ‌کنند از سوی دیگر در قامت یک زن کارگر یا کشاورز بخشی مهم از مخارج و هزینه‌های زندگی خانواده‌های روستایی یا ایلاتی را تامین می‌کنند.

عرف و اخلاقیاتی که در کشورهای خاورمیانه وجود دارد و اعتقادات مذهبی و دینی سبب می‌شود که زنان خاورمیانه و زندگی‌شان را تنها بتوان از قاب دوربین یک عکاس زن دید. چرا که بسیاری از این زنان عملا به عکاسان مرد راهی نمی‌دهند و به همین دلیل مردها از چنین ظرفیت‌هایی برخوردار نیستند و زنان خاورمیانه‌ای هیچ گونه همکاری با آنها نمی‌کنند.

اما یک زن عکاس به راحتی می‌تواند در ریزترین جزییات زندگی زنان خاورمیانه ورود کند و به عکاسی بپردازد. سوژه زیاد است و حتی در رابطه با زنان خاورمیانه و به همین دلیل در این نمایشگاه  با عکس‌هایی مواجه خواهید شد که از یک سو سوژه‌های منحصر به فردی دارند و از دیگر سو  به یک کشور منحصر نشوند و چند کشور را شامل شوند . به همین دلیل در این نمایشگاه عکس‌‌هایی از عکاسان هفت کشور خاورمیانه را شاهد خواهید بود.

پوستر جشنواره از میان یکی از عکس‌های خانم حمیده ذوالفقاری، عکاس نام‌آشنای ایرانی انتخاب شد که کتاب مجموعه عکس‌های او پیش از این در همین سایت معرفی شده بود.

نگاهی به کتاب زن زندگی اقوام ایرانی اثر حمیده ذوالفقاری

سال گذشته نیز در نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه عکسی دیگر از خانم ذوالفقاری به عنوان پوستر نمایشگاه عکس انتخاب شده بود.

نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه در دانشگاه دیویس 

همچنین در نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه دردانشگاه سانفرانسیسکو که سپتامبر سال ۲۰۱۵ آغاز شد نیز عکسی دیگر از خانم ذوالفقاری به عنوان پوستر انتخاب شد.

پوستر نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه در دانشگاه سانفرانسیسکو

نمایشگاه عکس زنان خاورمیانه که در دانشگاه سانتاکروز برگزار می‌شود  از روز ۱۸ فوریه ۲۰۱۶ آغاز به کار خواهد کرد و در آن  نزدیک به ۵۰ تابلوی عکس از بیش از ۸ عکاس زن ایرانی و چند کشور عربی به نمایش در خواهد آمد.

چهارمین تور نمایشگاهی زنان خاورمیانه تا ۱۱ ماه مارس در دانشگاه سانتاکروز برقرار است و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر از این نمایشگاه دیدن کنند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۲/۰۲
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail