تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
نمایش مستند یمینی شریف در دانشگاه ارواین

yamini sharifفیلم مستند “نغمه سرای کودکان” زندگی عباس یمینی شریف و فعالیتهای فرهنگی و ادبی او ساعت 6 عصر  روز شنبه 13 دسامبر در  مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه یو سی ایروان به نمایش در خواهد آمد. در این فیلم که به کارگردانی هومن ظریف , روزنامه نگار و مستند ساز ایرانی ساخته شده است به زندگی و آثار عباس یمینی شریف پرداخته می شود.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی  نقش تاریخی  عباس یمینی شریف بگونه ای است که سرگذشتش در واقع مروری است بر تاریخ ادبیات و آموزش و پرورش کودکان ایران از اغاز قرن اخیر
در این مستند، تجارب تلخ مدرسه و مکتب، دوران سخت کودکی، اشنائی اش با فرخی یزدی و تجارب  معاشرت با ان شاعر شوریده آزادیخواه ، شیفتگی او به آهنگ کلمات و سرودن شعر در دبستان و رشد علاقه اش به ادبیات کودک مورد پژوهش قرار می گیرد. مصاحبه های خود او و گفتارهای همسر و فرزندانش دریچه های جدیدی به زندگی پرماجرا و دوران پر تحول کودکی و نوجوانی او می گشاید. در ادامه، فیلم به وقایعی که اورا به ادبیات کودکان  دلبسته و متعهد ساخت، می پردازد. نقش او در پیدایش اولین مجله های کودکان : “بازی کودکان”، “دانش آموز”، “سازمان جوانان شیر و خورشید”، ” کیهان بچه ها” مورد بررسی قرار می گیرد. سفر او به امریکا در سال ۱۹۵۳  برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا در رشته اموزش ابتدائی کودکان، اقدام به تاسیس مدارس ملی ( دبستانهای روش نو)  در اوائل سالهای ١٣٣٠ و تاسیس اولین باشگاه بچه ها و همکاری داود پیرنیا و همکاران هنرمند رادیو، سیما بینا، بیژن پیرنیا، الیس و بلا و نیکل الوندی،  فضل الله مهتدي (صبحي)، با برنامه های هنری این باشگاه، از لحظات شیرین و ناگفته تاریخ فرهنگ کودکان است. خاطرات تاسیس شورای کتاب کودک  از زبان موسسین ان، تحولات ادبیات کودک در سالهای ١٣٤٠ و ١٣٥٠  زاویه های جدیدی را به وقایع تاریخی در ادبیات کودک می گشاید

برای تهیه این مستند، گوشه هائی از کودکی عباس یمینی شریف باز سازی شده است و از گفتگو ها، خاطرات و اظهار نظرهای خدمتگزاران و کارشناسان ادبیات کودک و دوستان و اشنایان عباس یمینی شریف  و ارشیو غنی خانواده یمینی شریف استفاده شده است.  ترانه های ساخته شده بر اشعار او  فضای شاد و جذابی را درسراسر فیلم ایجاد می کنند.

این فیلم در ساعت 6 بعد از ظهر روز شنبه 13 دسامبر(شنبه هفته آینده) در سالن جوردن مرکز مطالعات فارسی دانشگاه یو سی ارواین شهر ارواین از ایالت کالیفرنیا برگزار خواهد شد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۰۹/۱۷
كليد‌واژه‌ها: مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه ارواین | مستند یمینی شریف
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: