تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
جایزه نیم‌میلیون دلاری بنیاد قطری برای معلم افغانستانی

Senses Cultural: هنوز ساعتی از اعلام وزرات مریم منصف در در دولت تازه کانادا نگذشته است که خبر دیگری از توفیق یک بانوی تاثیرگذار افغانستانی به خبر اول حوزه‌های اجتماعی و زنان تبدیل می‌شود.

سکینه یعقوبی که چندین دهه برای سواد زنان و دختران افغانستانی تلاش‌های کم نظیری را صورت داده است برنده جایزه سالانه وایز برای آموزش شده است. او این جایزه را به خاطر فعالیتی که برای آموزش و پرورش زنان افغانستان انجام داده به دست آورده است.

سکینه یعقوبی که سال‌ها برای احیای آموزش در افغانستان پس از دهه‌ها جنگ تلاش زیادی انجام داده است، در قطر برنده این جایزه اعلام شد.

انستیتوی آموزشی افغان، نهاد تحت مدیریت او، در زمان طالبان مدارس زیرزمینی را ایجاد و حمایت می‌کرد.

دکتر یعقوبی گفت که این جایزه را در زمانی دریافت می‌کند که مردم افغانستان “رنج می‌کشند و ناامید هستند.”

خانم یعقوبی پس از دریافت این جایزه نیم میلیون دلاری گفت: “این به ویژه پرمعنی است، زیرا اکنون افغانستان در مقطع بسیار مهم قرار دارد. مردم من زیر سایه تروریسم و فقر زندگی می‌کنند.”

جایزه وایز – نشست ابتکار جهانی برای حمایت از آموزش- توسط موزا بنت ناصر، همسر شاه پیشین قطر و رئیس بنیاد قطر، در نخستین دور این نشست در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد.

موزا بنت ناصر گفت که دکتر یعقوبی برای حق آموزش “در شرایط دشوار جنگ و اشغال، فعالیت خستگی‌ناپذیر” انجام داده است.”

رئیس بنیاد قطر افزود: “از اردوگاه‌های پناهندگان تا مدارس پنهانی شبانه، دکتر یعقوبی خطرات شخصی زیادی را به جان گرفت و شبکه‌ای از نهادها را ایجاد کرد که هم در زمینه آموزش عمومی و هم در زمینه آموزش بهداشت عمومی فعالیت کردند.”

میشل اوباما، بانوی اول آمریکا نیز که در این نشست شرکت داشت، خواهان تلاش بیشتر برای حمایت از حق آموزش برای زنان و ایجاد فرصت‌های مساوی برای مردان و زنان شد. در  اهدای این جایزه میشل اوباما و موزا بنت ناصر زن تاثیرگذار قطری حضور داشتند.

این بانوی فعال افغانستانی همچنین گفت: “حل مشکل آموزش زنان قطعا مربوط به منابع است اما به رفتارها و باورها نیز مرتبط است. به این وابسته است که آیا خانواده‌ها فکر می‌کنند که آموزش دخترانشان به اندازه آموزش پسرانشان اهمیت دارد یا نه و به این وابسته است که آیا جوامع ما همچنان به قوانین و سنت‌های کهنه‌ای که بر زنان ظلم روا می‌دارد و آنها را محروم نگه می‌دارد، پایدار هستند یا نه.”

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۱۴
كليد‌واژه‌ها: سکینه یعقوبی | موزا بنت ناصر | میشل اوباما
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: