تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
گرانترین هنرمندان دنیا

کمتر  پیش آمده که هنرمندان نقاش و درآمدهای آن به صدر اخبار رسانه‌ها راه یابند، اما نگاهی به فهرست افراد و میزان درآمدهایی که آنها از ناحیه فروش تابلوهایشان به دست مي‌آورند نشان می‌دهد که بازاری پررونق و سود و البته با گردش مالی صدها میلیون دلاری در این هنر در جریان است که هنرهایی چون سینما و موسیقی آن را تحت الشعاع قرار داده اند.

وب‌سایت خبری هنری آرت‌‌نت  ده هنرمند زنده گران‌قیمت در سال گذشته را به شرح زیر معرفی کرد این هنرمندان عمدتا در زمینه نقاشی و هنرهای تجسمی فعالند.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی در این لیست همچنان نقاشان و هنرمندان آمریکایی در صدر این فهرست قرار دارند.

jeff koons_turner_train۱- جف کونز(Jeff Koons) : وی امسال نیز در صدر لیست گران‌ترین هنرمند زنده دنیا قرار گرفت و پیش‌بینی می‌شود این جایگاه را تا چند سال دیگر نیز بتواند حفظ کند. اثر سک بادکنکی نارنجی که در سال های ۱۹۹۴-۲۰۰۰ تولید شده است، در سال ۲۰۱۳ با قیمت ۵۸/۴ میلیون دلار در کریستی به فروش رسید اهمیت زیادی در کسب این رکورد برای کونز دارد.  علاوه بر این خرید آثار کونز در طی این دوره زمانی بسیار محبوبیت داشته و یازده اثر پاپ دیگر او نیز در این دوران فروخته شده

 

۲- جاسپر جونز(Jasper Johns): نقاشی های مجموعه آمریکای آزاد( unfettered Americana ) جونز همیشه محبوبیت خاصی در میان مجموعه دار داشته است. نقاشی «پرچم-۱۹۸۳» در نوامبر گذشته با قیمت ۳۶ میلیون دلار به فروش رسید و جونز را به رتبه دوم لیست گران‌ترین هنرمندان امریکایی رساند.

Johns_Flag

 

 

 

۳- اد روشا(Ed Ruscha): با فروش ۳۰ میلیون دلاری تابلوی «سرو صدا» (Smash) مربوط به سال ۱۹۶۳ در نوامبر سال قبل در رتبه سوم قرار گرفت. این فروش ثابت کرد که برای آثار پاپ آن این هنرمند همواره تقاضاهایی وجود دارد.

ed ruscha-smash

 

 

۴- کریستوفر وول(Christopher Wool): وی با اینکه در لیست نسبت به سال گذشته یک پله پایین آمده اما حضور مستمرش در میان ده نفر اول نشان از قدرت فروش او در حراج های مهم دارد. اثر بدون عنوان-۱۹۹۰ او که در حراج ماه می ساتبی ۱۸ میلیون دلار تخمین زده شده بود، با قیمت ۲۹/۹ میلیون دلار به فروش رسید و رکورد فروشش را نسبت به اثر «اینک آخر الزمان» که در حراج ۲۰۱۳ کریستی فروخته شده بود، ۳/۴ میلیون دلار بهبود بخشید.

chistopher wool

۵- رابرت ریمان (Robert Ryman): ریمان با یک پله سقوط در جایگاه ششم قرار گرفت. اثر «پل» متعلق به ۱۹۸۰ با قیمت ۲۰/۶ میلیون دلار در حراج ماه می کریستی و اختلاف زیاد قیمت فروش آن نسبت به حراج‌های گذشته ساتبی و کریستی ، قدرت گرفتن آثار او در حراج‌های اخیر را نشان می دهد.

Robert-Ryman-Bridge-1980

۶- بریس ماردن (Brice Marden): اگرچه اثر (The Attended (1996-99 که در سال گذشته در ساتبی ۲۰۱۳، به قیمت ۱۰/۹ میلیون دلار فروخته شد هنوز گران‌ترین اثر اوست ولی به دلیل فروش دو اثر دیگرش (Blue Horizontal(۱۹۸۶-۸۷) و Elements با همین حدود قیمت در دو حراج کریستی و فیلیپس در سال گذشته در این جایگاه قرار می‌گیرد.

brice marden-blue horizental

۷- کدی نولاند (Cady Noland): فروش ۹/۸ میلیون دلاری نولاند در کریستی ماه می گذشته او را به رتبه هفتم ارتقا داد. این فروش نسبت به قیمت قبلی آثار او ۳/۲ میلیون دلار افرایش داشت.

noland_bluwald

۸- ریچارد پرینس(Richard Prince): پرینس هنرمندی که به پروژه های از‌آن خود سازی (appropriat) خود مشهور است با یک پله سقوط در رتبه هشتم قرار گرفت. رکورد فروش ۸/۶ میلیون دلاری برای تابلوی پرستار در حراج کریستی ماه می گذشته ثبت شد.

nurse-richardprince-i

۹- دیوید هامونز(David Hammons): هامونز همچنان به دلیل فروش ۸ میلیون دلاری اش در حراج ۲۰۱۳ فیلیپس در لیست گران‌ترین هنرمندان زنده امریکا باقی ماند.

Hammons

 

 

۱۰- سیندی شرمن(Cindy Sherman): شرمن با فروش ۶/۷ میلیون دلاری ۲۱ اثر از مجموعه «بدون عنوان فیلم» در کریستی نوامبر ۲۰۱۴ حضور یک عکاس زنده را در جمع ده هنرمند پرفروش حال حاضر امریکا به ثبت رساند.

 

 

 

 

 

 

cindy shermanآرت نت همچنین لیستی از ده هنرمند پرفروش ده سال اخیر نیز ارائه داد که در ن نیز جف کونز در صدر ایستاده است و این نکته اهمیت توجه خریداران به آثار او در حوزه کیچ و پاپ آرت را قابل بررسی می نماید.

 

 

 

۱. Jeff Koons                          $۶۴۶,۱۵۱,۵۵۷
۲. Christopher Wool                $۳۴۳,۷۶۴,۱۴۲
۳. Richard Prince                    $۳۱۶,۵۶۴,۲۲۷
۴. Ed Ruscha                          $۲۳۰,۶۴۵,۴۳۶
۵. Jasper Johns                       $۱۸۵,۴۳۰,۵۱۹
۶. Wayne Thiebaud                 $۱۶۳,۵۸۴,۸۳۶
۷. Robert Ryman                    $۱۳۹,۹۲۳,۸۲۵
۸. Frank Stella                        $۱۳۹,۵۱۷,۳۹۴
۹. Robert Indiana                   $۱۱۸,۰۷۴,۶۴۰
۱۰. Cindy Sherman                 $۱۰۶,۵۶۲,۹۵۶

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۶/۱۸
كليد‌واژه‌ها: گرانترین هنرمندان دنیا | نقاشان برتر جهان
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: