تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
گازهای‌ گلخانه‌ای ایران دو میلیارد تن در سال خواهد شد

greenhouse-gas اگر روند تولید گازهای گلخانه‌ای ایران با همین شیوه بخواهد به جلو برود، در  ۱۰ سال آینده  تولید گازهای گلخانه‌ای ایران به رقم دو میلیارد تن در سال خواهد رسید.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی علی رجبی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ایران با اشاره به این که سالانه در این کشور بیش از ۵۰۰ میلیون تن گاز گلخانه‌ای تولید می‌شودکه این رقم تا ۱۰ سال آینده به دو میلیارد تن خواهد رسید گفت: ایران در مورد انتشار گازهای گلخانه‌ای به ویژه کربن «وضعیت مناسبی ندارد.»

به گفته او، دنیا در حال برنامه‌ریزی و حرکت به سمت کاهش گازهای گلخانه‌ای است و ایران هم باید بر این اساس «متعهد به اجرای برنامه‌هایی در این راستا باشد» تا انتشار این گاز‌ها را کاهش دهد.

گازهای گلخانه‌ای که عبارتند از بخار آب، دی اکسید کربن، متان، اکسید نیتروژن، و اوزون؛ باعث گرمایش زمین می‌شوند. سه گروه عمده تولید گازهای گلخانه‌ای شامل نیروگاه‌های تولید برق، حمل و نقل جاده‌ای و استفاده از اتومبیل، کامیون و اتوبوس برای حمل و نقل مسافری و بار و پالایشگاه‌های تولید نفت و گاز می‌باشد.

۷۰ درصد از سهم ایران در تولید گازهای سمی مرتبط با بخش حمل و نقل جاده‌ای و همچنین سوزاندن گاز طبیعی است و بقیه مرتبط با تولید نفت و گاز.

بر پایه گزارش مؤسسه‌های تحقیقاتی، ایران جزو ۱۰ کشور نخست جهان است که بیشترین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را در نتیجه مصرف انرژی به خود اختصاص داده‌‌اند.

با این حال از دو سال گذشته و با روی کارآمدن حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، دولت او اجرای طرح‌هایی را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در پیش گرفته است.

طرح‌هایی از قبیل ۲۰۰ پروژه مدیریت زیست‌محیطی خلیج ‌فارس که قرار است حداکثر تا سال۲۰۲۰، ۷۰ درصد از آلودگی‌های نفتی در هوا، دریا و زمین را کاهش دهد.

از دیگر طرح‌ها می‌توان به اجرای دقیق استاندارد تصفیه‌خانه‌های نفتی، تدوین طرح سه‌گانه برای توقف سوزاندن گازهای مشعل و از همه مهم‌تر بهینه کردن کیفیت بنزین اشاره کرد.

افزون بر این دولت ایران برنامه‌ای تحت عنوان «اقتصاد کم کربن» تدوین کرده که تا سال ۲۰۲۰ میلادی باید عملیاتی شود.

منبع: ایرنا

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
كليد‌واژه‌ها: انرژی پاک | گازهای گلخانه‌ای
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: