تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
نمایش فیلم یمینی شریف در دانشگاه یو سی ال ای

yamini sharifفیلم عباس یمینی شریف با عنوان” نغمه سرای کودکان” که پیش از این در مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه ارواین کالیفرنیا به نمایش در آمده بود ، 31 ماه می در شهر لس آنجلس و دانشگاه یو سی ال ای این شهر برای عموم علاقه مندان به نمایش در خواهد آمد.

در این برنامه قرار است بعد از نمایش فیلم میزگردی درباره ادبیات کودک در ایران برگزار شود که در آن مهدخت صنعتی(نویسنده ومترجم کتاب کودک و عضو هئیت مدیره شورای کتاب کودک، مهرداد حقیقی(نویسنده و روزنامه نگار و ناشر مجله توکا)، و هومن یمینی شریف، ناشر آثار و موسس بنیاد عباس یمینی شریف حضور داشته باشند و ضمن بحث و گفت وگو به پرسش های حاضران پاسخ دهند.

این فیلم همچنین در مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه مریلند نیز به نمایش در آمده بود.

نمایش فیلم نغمه سرای کودکان در دانشگاه مریلند

به گزارش سایت احساسات فرهنگی این فیلم حاصل تلاش هومن ظریف, مستند ساز  و روزنامه نگار ایرانی است که پیش از این نیز فیلمی درباره حسین گل گلاب، ادیب و شاعر و سرایشگر سرود ای ایران کارگردانی کرده بود.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی به نقل از وبلاگ  کارگردان این فیلم ،فیلم مستند 75 دقيقه اي  “نغمه سرای کودکان”، به تهیه کنندگي  هومن یمینی شریف و كارگرداني هومن ظريف، زندگی عباس یمینی شریف و فعالیت های فرهنگی و ادبی او را به نمایش می گذارد. نقش تاریخی اين شاعر، به گونه ای است که سرگذشتش در واقع مروری است بر تاریخ ادبیات و آموزش و پرورش کودکان ایران از آغاز قرن اخیر كه در این مستند، تجارب تلخ مدرسه و مکتب، دوران سخت کودکی، آشنائی اش با فرخی یزدی و تجارب  معاشرت با آن شاعر شوریده آزادیخواه ، شیفتگی او به آهنگ کلمات و سرودن شعر در دبستان و رشد علاقه اش به ادبیات کودک مورد پژوهش قرار می گیرد.

بنابر اين گزارش،مصاحبه های خود او و گفتارهای همسر و فرزندانش دریچه های جدیدی به زندگی پرماجرا و دوران پر تحول کودکی و نوجوانی او می گشاید. در ادامه، فیلم به وقایعی که اورا به ادبیات کودکان  دلبسته و متعهد ساخت، می پردازد. نقش او در پیدایش اولین مجله های کودکان : “بازی کودکان”، “دانش آموز”، “سازمان جوانان شیر و خورشید”، ” کیهان بچه ها” مورد بررسی قرار می گیرد. سفر او به امریکا در سال ۱۹۵۳  برای تحصیل در دانشگاه کلمبیا در رشته اموزش ابتدائی کودکان، اقدام به تاسیس مدارس ملی ( دبستان های روش نو)  در اوائل سالهای ١٣٣٠ و تاسیس اولین باشگاه بچه ها و همکاری داود پیرنیا و همکاران هنرمند رادیو، سیما بینا، بیژن پیرنیا، الیس و بلا و نیکل الوندی،  فضل الله مهتدي (صبحي)، با برنامه های هنری این باشگاه، از لحظات شیرین و ناگفته تاریخ فرهنگ کودکان است.

خاطرات تاسیس شورای کتاب کودک  از زبان موسسین آن، تحولات ادبیات کودک در سالهای ١٣٤٠ و ١٣٥٠  زاویه های جدیدی را به وقایع تاریخی در ادبیات کودک می گشاید.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۳/۰۲
كليد‌واژه‌ها: دانشگاه یو سی ال ای | عباس یمینی شریف | نغمه سرای کودکان | هومن ظریف
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: