تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
۲۸۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای انرژی پاک در سال ۲۰۱۵

Sensescultural: حجم سرمایه‌گذاری برخی کشورهای بزرگ در زمینه انرژی پاک و کم کردن استفاده از انرژی‌های فسیلی به اندازه‌ای بود که سال ۲۰۱۵ را باید سال رکورد شکنی در سرمایه گذاری در این نوع انرژی‌های تجدید پذیر به شمار آورد. سالی که رقم ۲۸۶ میلیارد دلار برای آن به ثبت رسید. کشور چین که رکورد دار آلودگی هواست خود از طرف دیگر رکورد دار این سرمایه‌گذاری است و یک سوم این رقم را به خود اختصاص داده است.

بر اساس مطالعاتی که صورت گرفته است  در سال ۲۰۱۵ منابع جدید تولید انرژی خورشیدی، بادی و هیدرولیکی با سرعتی بیش از هر زمان دیگر به شبکه ها اضافه شد.

گزارش “وضعیت جهانی تجدیدپذیرها” دریافت که سرمایه گذاری در انرژی های نوین در طول ۲۰۱۵ بیش از دو برابر سرمایه گذاری در نیروگاه‌های جدید زغالی و گازی بود.

به علاوه برای اولین بار اقتصادهای در حال ظهور بیش از کشورهای ثروتمند روی انرژی ها و سوخت های نوین سرمایه گذاری کردند.

بیش از ۸ میلیون نفر اکنون در جهان در صنایع انرژی های تجدیدپذیر کار می کنند.

این گزارش می گوید که میزان سرمایه گذاری جهانی در این صنایع برای چند سال در حال افزایش بود و در سال ۲۰۱۵ به نقطه اوج تازه ای رسید.

مجموعا حدود ۱۴۷ گیگاوات ظرفیت برق در سال ۲۰۱۵ افزوده شد که تقریبا معادل میزان تولید برق آفریقا از همه منابع است.

چین، آمریکا،‌ ژاپن، بریتانیا و هند کشورهایی بودند که بیشترین سهم را از افزایش انرژی های سبز داشتند که علیرغم افت قابل توجه بهای نفت اتفاق افتاد. این واقعیت که ۱۴۷ گیگاوات برق، عمدتا از باد و خورشید تولید شده نشانه روشنی است که این فناوری‌ها از نظر هزینه با سوخت های فسیلی رقابت دارند

اما نویسندگان این گزارش اشاره می کنند که همزمان هزینه نصب انرژی های تجدیدپذیر کاهش یافته است.

کریستین لینز دبیر اجرایی آر‌ای‌ان۲۱ که یک نهاد بین المللی از کارشناسان انرژی، نمایندگان دولت ها و گروه های غیردولتی است که این گزارش را تهیه کرده گفت:‌ “این واقعیت که ۱۴۷ گیگاوات برق، عمدتا از باد و خورشید تولید شده نشانه روشنی است که این فناوری‌ها از نظر هزینه با سوخت های فسیلی رقابت دارند.”

“این فناوری ها برای بسیاری از کشورها، و شرکت های برق و سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتری در اولویت هستند که خیلی نشانه مثبتی است.”

سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۵ به ۲۸۶ میلیارد دلار رسید.

بیش از یک سوم این میزان به چین اختصاص داشت و برای اولین بار کشورهای درحال توسعه بیش از کشورهای ثروتمند صرف این انرژی ها کردند.

موریتانی، هندوراس، اوروگوئه و جامائیکا بیشترین سرمایه گذاری را نسبت به تولید ناخالص ملی داشتند.

کریستین لینز گفت:‌ “این به روشنی نشان می دهد که هزینه‌ها آنقدر کاهش پیدا کرده که اقتصادهای درحال ظهور اکنون واقعا بر تجدیدپذیرها تمرکز دارند.”

“این اقتصادها شاهد بیشترین افزایش تقاضا در زمینه انرژی هستند، و این که شاهد این نقطه عطف بودیم واقعا نشان دهنده به صرفه بودن این فناوری هاست و این تحولی فوق العاده است.”

علیرغم افت قابل توجه سرمایه گذاری اروپا در انرژی های نوین – ۲۱ درصد کمتر – انرژی های سبز اکنون بزرگترین منبع تولید برق در اروپا هستند یعنی ۴۴ درصد کل ظرفیت تولید برق سال ۲۰۱۵ اتحادیه اروپا از آنها می آمد.

در آمریکا هم حدود ۱۵۴ شرکت با ۱۱ میلیون کارمند ۱۰۰ درصد به انرژی های تجدیدپذیر متعهد هستند.

البته براساس این گزراش بخش هایی مثل حمل و نقل، گرمازایی و خنک‌کنندگی هنوز در برابر انرژی های نوین مقاومت نشان می دهند. قیمت پایین نفت به کمبود پیشرفت در جهت استفاده از فناوری های سبز در این بخش ها دامن زده است.

کریستین لینز به بی بی سی گفت که علیرغم این ضعف ها جهت حرکت آینده روشن است.

او می گوید:‌ “بهترین روزها هنوز در پیش است.”

منبع:‌بی‌بی‌سی

تاريخ: ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
كليد‌واژه‌ها: انرژی پاک
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: