تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
طرح تازه مجلس نمایندگان درباره ممنوعیت تردد به ایران چیست؟

Senses Cultural:مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که براساس آن شهروندان 38 کشور که برای سفر به آمریکا نیازی به دریافت ویزا ندارند در صورت سفر به ایران، برای رفتن به آمریکا باید ویزا بگیرند. طرحی که در صورت تصویب می‌تواند تبعات فراوانی برای صنعت گردشگری و اصولا اقتصاد و ارتباطات میان فرهنگی و هر چیزی ایجاد کند.

در بخش دیگری از این طرح نیز، شهروندان ایرانی دارای تابعیت یکی از این 38 کشور نیز قبل از سفر به آمریکا باید ویزا دریافت کنند.

 بر اساس این گزارش مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که محدودیت های تازه ای را بر شهروندان کشورهایی که بدون ویزا به این کشور سفر می کنند اعمال می کند؛ تغییری که به طور بالقوه می تواند بر شهروندان ایرانی الاصل این کشورها که عمدتا اروپایی هستند هم تاثیر بگذارد.
براساس این طرح شهروندان کشورهای دارای وضعیت لغو ویزا با آمریکا که بعد یک مارس ۲۰۱۱ به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند.بی بی سی نوشت:در این طرح مستقیما از ایران نام برده نشده اما شامل کشورهایی می‌شود که از نظر دولت آمریکا “حامی تروریسم” هستند و ایران در این فهرست قرار دارد.

طرح کنگره آمریکا: سفر به ایران، نمره منفی در صدور ویزای آمریکا

به علاوه شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.
به عنوان مثال اگر یک شهروند ایرانی – فرانسوی بخواهد با استفاده از گذرنامه فرانسوی به آمریکا سفر کند باید ویزا دریافت کند.
شهروندان فرانسه برای سفر به آمریکا نیازی به دریافت ویزا ندارند.

این طرح با ۴۰۷ رای در مقابل ۱۹ رای تصویب شد و پیش از آنکه رسمیت یابد باید در مجلس سنا هم تصویب شود و به امضای رئیس جمهور برسد.

آمریکا با ۳۸ کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آنها از ویزای آمریکا دارد و تخمین زده می شود که سالانه ۲۰ میلیون نفر از این کشورها به آمریکا سفر می کنند.  شهروندان این 38 کشور برای سفر به آمریکا نیازی به دریافت ویزا ندارند.

جدول ۳۸ کشور را در همین خبر و نیز فهرست ۳۸ کشور را در اینجا می‌توانید ببینید.

بلژیک و فرانسه که بیشتر عاملان حملات اخیر پاریس شهروندان آنها بودند جزو این برنامه هستند.

بنابه گزارش‌ها قانونگذاران آمریکایی عمدتا نگران هزاران شهروند کشورهای اروپایی هستند که گرایش‌های رادیکال دارند و به عراق و سوریه رفته‌اند.

Screen Shot 2015-12-11 at 9.28.03 AMمایکل مکال رئیس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان کنگره در بیانیه‌ای پیش از تصویب طرح گفته بود: “متوقف کردن این افراد هدف طرح است. ما مجبوریم که امنیت برنامه معافیت از ویزا را بهبود بخشیم تا تروریست‌ها به خاک ما نرسند.”

این طرح از کشورهایی که همچنان مایل به مشارکت در برنامه معافیت از ویزا هستند می‌خواهد گذرنامه‌های خود را به تراشه‌هایی حاوی داده‌های بیومتریک شهروندان مجهز کنند، اطلاعات مربوط به گذرنامه‌های مسروقه را گزارش دهند و اطلاعات مربوط به مظنونان تروریستی را در اختیار آمریکا بگذارند.

این طرح با انتقاد گروه لابی شورای ملی ایرانیان آمریکا و نیز اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا روبرو شده که آن را “تبعیض آمیز” خوانده‌اند.

 

 

دویچه وله هم در توصیف این طرح نوشت: مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده که محدودیت‌های جدیدی برای ممانعت از ورود «عناصر رادیکال» به این کشور اعمال خواهد کرد. سفر به ایران، عراق، سوریه و سودان، خط قرمز جدید برای دریافت ویزای آمریکا خواهد بود.

بر اساس این طرح که با استقبال کم‌سابقه‌ای از سوی نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه مواجه شده و با ۴۰۷ رای موافق در برابر ۱۹ رای مخالف به تصویب رسید، تبادل اطلاعات میان آمریکا و ۳۸ کشوری که سفر شهروندانشان به آمریکا بدون دریافت ویزا میسر است، تشدید خواهد شد تا از ورود «عناصر رادیکال» به این کشور جلوگیری شود.

به این ترتیب با اعمال اصلاحاتی که در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده، اگر کسی پس از ماه مارس ۲۰۱۱ – که جنگ داخلی در سوریه آغاز شد – به کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشد، برای سفر به آمریکا نیازمند دریافت ویزا خواهد بود. گذشته از این، سفر شهروندان عراق و سوریه به آمریکا، بدون دریافت ویزا غیرممکن خواهد بود، حتی اگر تابعیت دوگانه داشته باشند.

کسانی که مشمول دریافت ویزای آمریکا می‌شوند باید از فرآیند معمول آن بگذرند و پیش از دریافت روادید برای مصاحبه حضوری به سفارت یا کنسولگری آمریکا مراجعه کنند. بر اساس این طرح همچنین کسانی که به سوریه یا عراق سفر کرده‌اند تا پنج سال امکان سفر بدون ویزا به آمریکا را از دست خواهند داد. این طرح به وزارت امنیت داخلی آمریکا این امکان را می‌دهد که در صورت لزوم کشورها را از سیستم معافیت ویزا حذف کند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۹/۱۹
كليد‌واژه‌ها: آمریکا و ویزا
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: