تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
صادرات فرش ایران به آمریکا بعد از ۵ سال تحریم

jhon karrryدر پی توافق هسته‌ای تیرماه بین ایران و شش قدرت جهانی، دست اندرکاران فرش در ایران تلاش تازه ‌ی را آغاز کرده‌اند و انتظار دارند با لغو تحریم‌ها، صادرات فرش رونق تازه‌ای بگیرد.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی خبرگزاری آسوسیتدپرس در گزارشی از تهران می‌نویسد بر اساس بخشی از توافق جامع وین و لغو تحریم‌ها، ایالات متحده واردات فرش از ایران که در سال ۲۰۱۰ میلادی متوقف شد، را از سر خواهد گرفت.

در این گزارش به نقل از حمید کارگر مدیر مرکز ملی فرش ایران گفته می‌شود، بازار آمریکا یک پنجم صادرات فرش ایران را جذب می‌کرد، و قالیبافان هم اکنون تولید فرش‌هایی را با در نظر گرفتن سلیقه مردم آمریکا آغاز کرده‌اند، و سفارش دریافت میکنند و با مشتریان آمریکایی در حال گفت و گو هستند.

به گفته آقای کارگر«رقیبان ما جای ایران را گرفته‌اند؛ با این حال، ما انتظار داریم آمریکایی‌ها دوباره از فرش‌های ایرانی به دلیل طرح‌ها و رنگ‌های منحصر به فرد آنها استقبال کنند.»

یک صادر کننده فرش به نام ژیلا رسام عربزاده، قالی دستباف ایرانی را سفیر ایران توصیف کرد و گفت خوشحال است که کارش را در ایالات متحده از سر می‌گیرد.

او با بیان این که برای پاسخ به انواع مشتریان آمریکایی آماده می‌شود، گفت «آمریکایی‌ها و کانادایی‌ها رنگ‌های روشن را ترجیح می‌دهند، اما نسل‌های مسن‌تر رنگ‌های تیره‌تر را می‌پسندند. »

ایران زمانی بزرگترین صادر کننده فرش در جهان بود. در سال ۲۰۰۰ میلادی یک قطعه فرش دستباف با ابعاد بزرگ به ارزش ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به سلطان‌نشین عمان فرستاد. در سال ۲۰۰۶، بزرگترین قالی جهان به ارزش ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار را برای مسجد شیخ زاید در ابوظبی، تولید کرد. سال گذشته نیز ۳۳۰ میلیون دلار قالی صادر کرد.

از سوی دیگر تحریم‌ها و رقابت کپی ارزان چینی، هندی و پاکستانی از طرح های سنتی ایرانی، به صنعت فرش صدمه زد.

ایران همچنین سعی دارد صادرات پسته را از سر بگیرد. این در حالی است که ایالات متحده در دهه گذشته، خود به تولیدکننده عمده پسته تبدیل شده و واردات پسته از ایران با عوارض ۳۰۰ درصدی روبرو است.

به گزارش احساسات فرهنگی آمریکایی‌ها از فرش‌های با طرح ایران استقبال خوبی می کنند که نمونه آن را زیر پای آقای جان کری وزیر خارجه ایران در تصویر بالا می‌ بینید.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
كليد‌واژه‌ها: فرش ایران در آمریکا | فرش ایرانی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: