تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
سوزاندن فرخنده نمادی دیگر از جهل و عقب ماندگی

مرگ فرخنده در افغانستان و نوع کشتن و سوزاندن او نمایشی تازه از  برداشتی انحرافی از دین و مذهب است که خوشبختانه هم دولت و هم گروهی برزگ از مردم مخالف و منتقد چنین رویکردی اند.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی در روزهایی که دو مقام ارشد اجرایی افغانستان سخت سرگرم دیدار از آمریکا هستند و البته بر سواد آموزی زنان و دختران تاکید می  کنند، در سوی دیگر در افغانستان چنین رخدادی دل هر ادمی را به درد می آورد.

نکته جالب توجه این که افراد راسا و بدون آئکه به دادگاه و د ستگاه قضا شکایت ببرند خود دست به اجرای قانون می زنند.

شاهدان عینی می گویند که فرخنده، زن افغانی که در حمله مردان خشمگین کشته و جسد او در روز روشن سوزانده شد، پس از به چالش گرفتن خرافات مذهبی به غلط متهم به سوزاندن قرآن شده بود.

به گفته شاهدان فرخنده که هفته پیش در کابل به قتل رسید، پیش از حادثه درحال مجادله با یک روحانی درباره فروش تعویذ (بلاگردان) – از طرف این روحانی – به زنان در مسجد و زیارتگاه شاه دوشمشیره بود.

او در حین این مجادله متهم به سوزاندن قرآن شد و جمعیتی این اتهام را شنید و به او حمله ور شد.

صدها نفر روز دوشنبه علیه این قتل در کابل راهپیمایی کردند.

فرخنده که ۲۸ سال داشت با چوب و چماق مضروب شد، لگد خورد، با اتومبیل زیر گرفته شد و بعد جسد او در خیابان با اتومبیل کشانده شد و بعد به آتش کشیده شد.

یک مامور پلیس که شاهد این قتل در روز پنجشنبه بود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که فرخنده درحال بحث با یک روحانی محلی بود.

پدر فرخنده گفت که او شکایت داشت که چرا زنان از سوی این روحانی تشویق به اتلاف پولشان برای خرید بلاگردان می شوند.

محمد نادر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: “برپایه این دروغ ها، مردم نتیجه گرفتند فرخنده مسلمان نیست و او را به قصد کشت زدند.”

سید حامد شاه ماموری که شاهد این واقعه بود گفت فرخنده انکار می کرد که قرآن را آتش زده است.

او گفت: “فرخنده گفت که من مسلمانم و مسلمان قرآن آتش نمی زند. با جمع شدن یک گروه بزرگتر، پلیس سعی داشت آنها را عقب بزند، اما از کنترل خارج شد.”

این قتل باعث خشم بی سابقه در میان افکار عمومی شده است.

تظاهرکنندگان خواستار محاکمه همه مسببان مرگ فرخنده شده اند. یک مقام که در این باره تحقیق می کند گفته است که هیچ شاهدی از قرآن سوزی توسط فرخنده وجود ندارد.

ژنرال محمد ظاهر روز یکشنبه در مراسم خاکسپاری فرخنده به خبرنگاران گفت: “شب گذشته همه اسناد و شواهد را مرور کردم اما هیچ شاهدی نیافتم که بگوید فرخنده قرآن را آتش زده است. فرخنده کاملا بی گناه بود.” نکته جالب توجه در مراسم خاکسپاری این بودکه زنان افغانستانی اجازه ندادند هیچ مردی زیر تابوت را بگیرد و خود تشییع و دفنش کردند.

پلیس می گوید که ۱۸ نفر در ارتباط با این حادثه دستگیر شده اند، و انتظار دستگیری های بیشتری می رود. به علاوه ۱۳ مامور پلیس به خاطر ناکامی در جلوگیری از این قتل در ملاء عام معلق شده اند.

شکریه که روز دوشنبه از مسجد و زیارتگاه شاه دوشمشیره، محل قتل، بازدید می کرد به بی بی سی گفت که این حمله ای “نه فقط به فرخنده، بلکه به همه زنان افغان بود. آنها همه ما را کشته اند.”

تظاهرکنندگان خواستار عدالت شدند و یک درخت یادبود کاشتند.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دستور تحقیق درباره قتل را صادر کرده است.

تصور می شود که این حمله اولین مورد از این نوع در افغانستان بوده باشد.

در بدعتی تازه، تابوت حامل پیکر فرخنده را زنان حمل کردند.

خانواده فرخنده ابتدا گفته بود که او بیماری روانی داشته اما پدر فرخنده بعدا با پس گرفتن این حرف گفت که پلیس توصیه کرده بود چنین بگوید تا خطر حملات تلافی جویانه علیه آنها کم شود.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۱/۰۳
كليد‌واژه‌ها: زنان افغانستان | فرخنده
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما:

Mohit
http://www.facebook.com/profile.php?id=100003469635461
That's a slick answer to a chnlaelging question