تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
زنان عربستان نخستین بار رای دادند

.Screen Shot 2015-12-12 at 10.11.18 AMSenses Cultural: برای نخستین بار در تاریخ کشور عربستان، زنان این کشور این اجازه را پیدا کردند که در رای گیری انتخاب نامزد‌های شوراهای شهری شرکت کنند. رخدادی که به اعتقاد زنان فعال در این کشور یک حاذثه مهم برای فعالان زن به شمار می‌رود.

در گزارشی که سایت ان بی‌سی از یکی از محلات برگزاری انتخابات در شهر ریاض ارائه کرده به گفت وگویی با زنی سی‌ساله اشاره شده است که از این اتفاق بسیار خرسند است و‌  آن را گامی مهم در جهت مدنی شدن و رسیدن به حقوق زنان عنوان کرده است.

در همین گزارش نیز آمده است که عربستان تنها کشوری است که در آن زنان حق رانندگی ندارند و فشارها بر زنان بسیار زیاد است.

پیش از این گزارشی از محاکمه دو زن به جرم رانندگی منتشر شده بود.

محاکمه یک روزنامه‌نگار و یک زن عربستانی به جرم رانندگی

سایت بی‌بی سی جهانی نیز در گزارشی از پایان رای گیری شوارهای شهر و حضور زنان در این رای گیری خبر داد.

 در این گزارش آمده است که زنان علاوه بر حق رای دادن، شهروندان زن عربستان می‌توانستند به عنوان نامزد هم در انتخابات شوراهای محلی در سراسر این کشور شرکت کنند.

آرای این انتخابات که حدود هزار زن در آن نامزد شده بودند، فردا یکشنبه ۱۳ دسامبر شمارش می‌شود. تعداد کاندیداهای مرد در این انتخابات به شش هزار نفر می‌رسید.

خبرنگار بی‌بی‌سی که در یکی از حوزه‌های رای‌گیری در ریاض، پایتخت عربستان حاضر بود، می‌گوید مشارکت در رای‌گیری پایین بود، اما شور و هیجان در بعضی زنان رای‌دهنده کاملا مشهود بود. آنها این انتخابات را گامی نمادین برای آغاز اصلاحات بعدی می‌دانستند.

با وجود این گروهی دیگر از زنان عربستان شرکت در این انتخابات را تحریم کردند چرا که اجازه حضور زنان در آن را اقدامی محدود و گزینشی از سوی حکومت در واکنش به انتقادهای غربی‌ها می‌دانند. آنها می‌گویند باید حقوق دیگر زنان هم مورد توجه قرار بگیرد.

در جریان مبارزات انتخاباتی محدودیت‌هایی برای زنان وضع شده بود از جمله این که نامزدهای زن حق صحبت رودررو با رای‌دهندگان مرد را نداشتند

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۹/۲۱
كليد‌واژه‌ها: زنان عربستان
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: