تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
راي ديوان عالي آمريكا به نفع حجاب

samanta elafرای دیوان عالی آمریکا برای حجاب سامانتا عوف ، زن مسلمانی که می‌خواست در یک کمپانی آمریکایی استخدام شود اما مسولان کمپانی حجابش را بهانه کردند و از استخدامش سرباز زدند از جهاتی یک پیروزی بزرگ برای هم شهروندان مسلمان زن آمریکایی و هم تاکیدی بر بی طرف بودن قوه قضاییه است.
به گزارش سایت احساسات فرهنگی دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه به نفع زن مسلمانی حکم داد که می گوید فروشگاه زنجیره ای “ابرکرومبی و فیچ” او را به خاطر حجابش استخدام نکرده است.
ابرکرومبی یک فروشگاه زنجیره ای پوشاک است که به عرضه لباس‌های مناسب جوانان می پردازد.
“کمیسیون فرصت‌ های برابر شغلی”، که یک آژانس فدرال دولتی است، از جانب سامانتا عوف، زن مسلمانی که استخدام نشده، از ابرکرومبی شکایت کرده بود.
هیئت منصفه این دادگاه با هشت رای موافق در مقابل یک رای مخالف جانب این کمیسیون را گرفت.
سامانتا عوف شکایت کرده بود که بر اساس شیوه‌نامه لباس پوشیدن ابرکرومبی، به خاطر حجابش مورد تبعیض قرار گرفته است.
این شرکت، در فروشگاه‌هایش کسانی را به عنوان فروشنده بیه کار می‌گیرد که جذاب لباس بپوشند.
شرکت از فروشنده‌هایش می‌خواهد به “سبک ابرکرومبی” که “سبک قدیمی بچه‌های دانشگاهی ساحل شرقی آمریکا” است پایبند باشند.
ابرکرومبی به کارکنان خود اجازه نمی‌دهد کلاه کشباف به سر بگذارند یا لباس سیاه بپوشند، اما در مقرراتش در مورد روسری به طور صریح اشاره‌ نشده است.
شرکت ابرکرومبی با کارکنانی که مقررات شیونامه لباس پوشیدن شرکت را نادیده بگیرند بر اساس مقررات انضباطی‌ این شرکت برخورد می‌کند و حتی ممکن است آنها را به این دلیل اخراج کند.

ابرکرومبی کسانی را به عنوان فروشنده به کار می‌گیرد که جذاب لباس بپوشند
دادستان در دفاع از خانم عوف گفته است که قانون حقوق شهروندی مصوب سال ۱۹۶۴ آمریکا، از حقوق او دفاع می‌کند. بر اساس این قانون، کسی نباید به دلیل مذهبش، امکان استخدام را از دست بدهد، مگر این که مذهب شخص بر کسب و کارِ کارفرما تاثیر منفی بگذارد.
ابرکرومبی گفته که خانم عوف درخواست نکرده بود که به دلایل مذهبی از مقررات مربوط به شیوه پوشش این شرکت مستثنی شود.
دولت ایالات متحده و بسیاری از سازمان‌های مذهبی آمریکا، از این زن مسلمان که در زمان مصاحبه شغلی‌ خود در سال ۲۰۰۸ هفده ساله بود، حمایت کرده اند.
در یکی از جلسات پیشین دادگاه مربوط به این پرونده، شرکت ابرکرومبی محکوم شده بود که به خاطر آسیبی که به سامانتا عوف وارد کرده مبلغ ۲۰ هزار دلار به او بپردازد.

منبع:بی بی‌ سی

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۳/۱۲
كليد‌واژه‌ها: حجاب در آمریکا | مدافعان آزادی‌های مذهبی و مدنی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: