تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
خيابانگردي جك استراو در تهران

Screen Shot 2015-10-25 at 9.40.41 AM

Senses Cultural: دوران پسابرجام فرصتی مناسب است برای ارايه تصویری مثبت و واقعی از ایران و ظرفیت‌های پیدا و پنهان آن در تمامی حوزه‌هاو موضوعات. از جمله این فرصت‌ها در دیدار اهل سیاست و فرهنگ و هنر از ایران به دست می‌آید. این گروه با دیدار از ایران و گشت و گذار در نواحی مختلف آن می‌توانند تصویری واقعی از حضور خود را به شهروندان کشورشان اطلاع دهند تا آنان نیز به دور از تبلیغات رایج با تکیه بر آگاهی‌های واقعی تصمیم به سفر به ایران بگیرند. متن زیر از جمله یادداشت‌هایی است که از سوی یک روزنامه‌نگار حوزه اجتماعی و گردشگری (خانم کتایون مصری)نوشته و در آن به دیدار جک استراو از تهران و خیابانگردی‌هایش اشاره شده است. جک استراو زمانی وزیر خارجه انگلیس بود و از جمله هواداران ایران در جریان مذاکره . این مطلب را بخوانید.

ظرفیت گردشگری در ایران بالاست و کشورمان همیشه میزبان هزاران گردشگر خارجی بوده است، اما یکی از عواملی که معمولا ورود این گردشگران را با نوسان روبه‌رو می‌کند، کارکرد برخی رسانه‌ها برای ناامن جلوه دادن کشورمان و هشدار به گردشگران برای انصراف از سفر به ایران است. در روزهای اخیر، انتشار برخی تصاویر در شبکه های اجتماعی از گروه های چندده نفره گردشگران خارجی که برای تماشای مراسم مذهبی عاشورا به شهرهای یزد، اصفهان، شیراز و حتی تهران سفر کرده اند؛ از یک طرف و دست به دست شدن عکس هایی از خیابان گردی جک استراو، وزیرخارجه پیشین انگلیس در سفر به ایران و قدم زدن در خیابان های تهران و اصفهان با لباس غیررسمی ازطرف دیگر نشان داد ناامن جلوه دادن ایران می تواند یک شگرد رسانه ای برای تضعیف کشور باشد. اما ما برای تغییر این نگاه رسانه ای یکسویه و استفاده از چنین فرصت هایی برای تغییر رویکرد منفی علیه کشورمان چه کرده ایم؟

با امضای توافق و اجرای برجام، ایران در حوزه گردشگری به موقعیت جدیدی دست می یابد. می توان پیش بینی کرد تعداد گردشگرانی که برای دیدن ایران وارد کشور شوند افزایش و درآمد ایران از این بخش ارتقا یابد اما بخش های سیاستگذاری درحوزه گردشگری و حتی رسانه ای برای ورود به این دوره چه برنامه هایی دارند؟ در دهه های اخیر، رسانه های وابسته به جریان خبری و اطلاع رسانی غرب به تناسب برهه های مختلف سیاسی، تلاش کرده اند ضمن برچسب زنی به ایران به عنوان محور شرارت، تروریسم و ضد حقوق بشر، با انتشار فیلم ها و تصاویری از عزاداری ها و راهپیمایی ها، برخورد پلیس با مردم و حتی برجسته سازی اخبار حوادث مانند قتل و تجاوز به عنف، ایران را کشوری ناامن جلوه دهند.

به طور قطع، زدودن این انگاره ها در باور جهانی برای رسانه های داخلی بسیار دشوار و زمانبر است، اما در حال حاضر ایران با بزنگاه هایی روبه روست که می تواند از آن برای شفاف سازی و کمرنگ کردن چهره غیرواقعی ایران بهره برداری کند؛ نمونه اش ورود ده ها گردشگر خارجی در ماه محرم به ایران است یا قدم زدن یک دیپلمات غربی در خیابان های تهران آن هم بدون محافظ که قادر است سکانسی از امنیت اجتماعی را به نمایش بگذارد حتی گفت وگو با برخی سفرای کشورهای غربی در ایران مانند فنلاند که به گفته خودش از وسایل نقلیه عمومی برای تردد استفاده می کند نیز مصداقی دیگر از وجود امنیت اجتماعی و سیاسی در کشور است که متاسفانه ما به راحتی از آنها گذشته ایم.

این رویدادهای به ظاهر ساده که می تواند در فضای رسانه ای به شبه رویداد تبدیل شود و در حجمی وسیع انتشار یابد، پاتکی به هجمه رسانه های کهنه کاری است که سال ها تصویری وارونه از ایران به جهان مخابره می کنند.

از این رو داشتن برنامه برای نمایش جلوه های امنیت اجتماعی از ایران می تواند به ارتقای برند سیاسی کشورمان به خصوص در دوران پسابرجام کمک کند، در این راه نه تنها سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان متولی دولتی که انجمن های غیردولتی و حتی رسانه های جمعی نیز، بازوان قدرتمندی برای تغییر چهره ایران خواهند بود.

منبع:  جام جم. کتایون مصری

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
كليد‌واژه‌ها: کتایون مصری | گردشگری در ایران
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: