تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
جایزه‌ای دیگر برای ناهید آیدا پناهنده

 

nahidفیلم «ناهید» ساخته آیدا پناهنده که جایزه نوعی نگاه جشنواره سینمایی کن را ا‌ز آن کارگردانش کرده بود بر زنجیره توفیقات خود جایزه‌ای دیگر افزوده است که جمع شب( یکم آبان) توانست در مراسم اهدای جوایز پنجاه و یکمین جشنواره فیلم شیکاگو، جایزه راجر ابرت را به خود اختصاص دهد.

به گزارش  Senses Cultural این جایزه به نام منتقد فیلم فقید آمریکایی نامگذاری شده و بر اساس بیانیه هیات داوری «به فیلمسازی نوظهور تقدیم شد که فیلمش تصویری تازه و تسلیم‌ناشدنی ارائه می‌کند». فیلم «ناهید» پیش از این جایزه آینده نویدبخش بخش نوعی نگاه شصت و هشتمین جشنواره فیلم کن را نیز به دست آورده بود. در این فیلم ساره بیات، پژمان بازغی و نوید محمدزاده بازی می‌کنند و سال گذشته در جشنواره فیلم فجر روی پرده رفته بود.

این جایزه در حالی به فیلم آیدا پناهنده رسید که در مراسم اهدای جوایز جشنواره شیکاگو، مایکل مورد مستندساز آمریکایی جایزه موسس جشنواره را برای آخرین ساخته‌اش دریافت کرد.

پس از اهدای جایزه این فیلم مستند نیز در جشنواره به نمایش درآمد. مایکل مور در این فیلم به سراغ کشوهای مختلف اروپایی رفته و نشان داده آنها چه راه حل‌های متفاوتی برای حل مسایل اجتماعی، آموزشی و فرهنگی پیدا کرده‌اند. او گفته است با ساخت این فیلم قصد داشت به مقامات آمریکایی بگوید چقدر کار برای انجام دادن وجود دارد و مسایل را با چه شیوه‌های مبتکرانه‌ای می‌توان جل کرد.

در این مراسم جلسه پرسش و پاسخی نیز برگزار شد و این فیلمساز در نشستی صمیمانه با چز ایبرت، بیوه راجر ایبرت منتقد مشهور و فقید، صحبت کرد.

راجر ایبرت منتقد فقید روزنامه شیکاگو سان تایمز بود و مور در این نشست به بیان خاطره‌ای پرداخت و توضیح داد که ایبرت چگونه با موافقت با ساخت فیلم «راجر و من» که سال ۱۹۸۸ در جشنواره تلوراید به نمایش درآمد، راه مور را باز کرد.

او گفت: دو دقیقه پیش از شروع جشنواره راجر به من گفت تو یک کلمه هم حرف نزن چون ترس را می‌شود در چشمهایت دید. هر چه لازم باشد من می گویم. مور در ادامه گفت: فردا صبح من شنیدیم که می‌گفتند: مایکل مور، می‌توانم یک عکس شما را داشته باشم؟ وی اولین روزنامه نگاری بود که عکس مرا می‌خواست تا برای مطلبش استفاده کند و اولین عکس مرا راجر ایبرت برای روزنامه گرفت. و روز بعد در روزنامه سان تایمز یک مطلب زیبا درباره این فیلم نوشته بود و آن را یکی از بهترین فیلم های دهه معرفی کرده بود.

فیلم جدید مایکل مورد با عنوان «بعد کجا را اشغال کنیم» که نخستین بار در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد از ۲۳ دسامبر در لس آنجلس اکران می‌شود.

در جشنواره فیلم شیکاگو در بخش رفابتی بین‌المللی فیلم «بچگی» فیلم فرانسوی ساخته فیلیپ کلودل به عنوان فیلم برنده انتخاب شد و جایزه طلای هوگو را دریافت کرد. جایزه ویژه هیات داوران هم به «پائولینا» فیلم آرژانتینی-برزیلی رسید و جایزه بهترین کارگردان هم به پابلو لارین برای «کلوپ» اهدا شد.

جایزه بهترین بازیگر مرد نیز بین الکسی متیو و ژولز گائوزلین برای «بچگی» تقسیم شد و جایزه بهترین بازیگر زن به لیزی بروچر بزای «ارتباط کامل» فیلمی از هلند و کرواسی رسید. «کلوپ» جایزه بهترین فیلمنامه را گرفت و پلاک نقره بهترین فیلمبرداری به «ارتباط کامل» اهدا شد.

منبع: آی سینما

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
كليد‌واژه‌ها: آیدا پناهنده | فیلم سینمایی ناهید
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: