تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
تهران در بالاترین مرز آلودگی

Screen Shot 2015-12-30 at 10.06.05 AM

SensesCultural:  برابر گزارش‌های نهادهای ارزیابی کننده داخلی و بین‌المللی آلودگی تهران و یکی دو شهر دیگر همانند اصفهان به مرز‌های بسیار ناسالمی رسیده است.  این آلودگی در ماه‌های آذر و دی هر سال بیشتر و شدیدتر است.

در سایتی جهانی که میزان آلودگی کشورها را ارزیابی می‌کند شرایط الودگی هوای تهران نشان داده شده است که می‌توانید در این نشانی آن را دنبال کنید.

ما نیز عکسی را که به ساعت ۱۰ شب تهران در روز چهارشنبه مرتبط است از این سایت برداشته‌ایم که نشان می‌دهد سه نقطه در تهران با رنگ قرمز و هشدار هستند که از وضعیت خطرناک خبر می‌دهد.

وضعیت هوای تهران به قدری وخیم شده که اورژانس تهران در میدان‌های آزادی، انقلاب، تجریش و صادقیه و مقابل شهرداری شهر ری تیم‌های پزشکی و آمبولانس مستقر کرده است.

بنا به اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران روز چهارشنبه، ۹ دی، آلودگی هوای تهران به سطح “ناسالم برای همه” رسیده است. به این ترتیب حدود سه هفته متوالی است که آلودگی هوای تهران در سطحی خطرناک بوده است.

این در حالی است که نیمه اول سال جاری نسبت به سال قبل تعداد روزهای هوای پاک بیشتری داشته است: ۱۱ روز هوای پاک در شش ماه اول امسال، در مقابل ۷ روز در شش ماه اول سال قبل. البته باید به این ۱۵۳ روز هوای “سالم” را هم اضافه کرد.

آلودگی هوای تهران مشکل تازه‌ای نیست و به عنوان نمونه به گزارش سازمان کنترل کیفیت هوای تهران، بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳، هوای تهران در بیشتر از یک سوم روزهای هر سال آلوده بوده است.

با این حال هیچ مقام یا سازمانی مسئولیت تداوم آلودگی هوای تهران را متوجه خود نمی‌داند.

محمدباقر قالیباف، که نزدیک یک دهه شهردار تهران بوده، از کمبود بودجه برای توسعه مترو شکایت می‌کند و می‌گوید: “آلودگی هوا را سیاسی و جناحی نکنید.”

از طرف دیگر معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست هم در توییتر خود نوشته: “مراقب بازی سیاسی دلواپسان باشیم آنها به هر قیمتی کمر همت به تخریب دولت یازدهم بستند.”

Screen Shot 2015-12-30 at 10.32.27 AM

دولت ایران در سال ۱۳۷۹ “برنامه جامع مبارزه با آلودگی هوای تهران” را تصویب کرد که بنا به آن وزارتخانه‌های صنایع و نفت به همراه سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری تهران و پلیس راهنمایی و رانندگی موظف شدند با انجام طرح‌هایی هوای تهران را ظرف ده سال به کیفیت سالم برسانند.

مطابق این طرح بنا بود که خودروهای فرسوده از رده خارج شوند، کیفیت خودروهای تولیدی و سوخت مصرفی بالا برود و حمل و نقل عمومی هم تقویت بشود. علاوه بر اینها، این طرح به دنبال بهبود معاینه فنی خودروها و مدیریت ترافیک و همچنین آموزش همگانی و جلب مشارکت مردمی برای مبارزه با آلودگی هوا بود.

۱۵ سال پس از تصویب این طرح، هنوز فاصله زیادی تا تحقق اهداف آن باقی مانده است.

این شرایط به قدری حاد شده است که دولت در یک جلسه درباره آن تصمیم‌گیری کرد و رئیس جمهور نیز درباره آلودگی و مشکلاتی که ایجاد کرده است نکاتی را بیان کرد که دقیقا نشان می‌دهد مشکلات در کجاست.

نکات مهم صحبت آقای روحانی را در زیر خلاصه ‌کردیم که از نظر شما گرامیان می‌گذرد:

لایحه مربوط به هوای پاک در سال 93 از سوی دولت به مجلس تقدیم شد و ضمن اعلام نظر در مورد طرح نمایندگان درباره معاینه فنی، زمان معاینه فنی را به سه سال تقلیل داد.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به درخواست دولت از وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی، لزوم نظارت بر بلندمرتبه‌سازی در برخی مناطق شهری را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید برای برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه، بخصوص آنهایی که در کریدور جابه جایی هوا قرار دارند، چاره اندیشی شود و حداقل از این به بعد از ساختن آنها در اینگونه مناطق جلوگیری شود.

روحانی همچنین نظارت بر خودروهایی که آلوده کنندگی بیشتری دارند، بخصوص خودروهای متعلق به دستگاه‌های دولتی و وسایل نقلیه عمومی به ویژه اتوبوس‌ها را ضروری دانست و گفت: پلیس باید در این زمینه و نیز موضوع معاینه فنی خودروها، تمام اهتمام خود را بکار ببرد.

رئیس جمهوری اضافه کرد: موتورسیکلت‌ها آلودگی زیادی ایجاد می‌کنند و باید حداقل برای روزهایی که هوا ناسالم است برای یکی دو روز تردد آنها محدود شده و از سوی دیگر برای اصلاح سیستم تولید آنها اقدام شود.

روحانی همچنین با اشاره به اهمیت مشارکت اجتماعی در پیشبرد طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی سامانه‌های گرمایشی منازل و در نتیجه کاهش آلودگی هوا گفت: در جلسه امروز همچنین تصمیم گرفته شد تا از مردم درخواست شود که در صورت امکان، میزان دمای وسایل گرمایشی در منازل خود را، چند درجه کاهش دهند و در این راستا ارگان‌های دولتی باید پیشگام باشند.

رئیس جمهوری با اشاره به لزوم تقویت و بهسازی وسایل نقلیه عمومی گفت: دولت تصمیم گرفته است که به تقویت وسایل حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو، کمک بیشتری انجام دهد.

روحانی ماه‌های آذر و دی را بیشترین زمان آلودگی هوا در سال دانست و گفت: باید در طول سال برای رفع آلودگی هوا برنامه‌ریزی و اقدام شود و این مساله تا زمانی که به طور کلی رفع نشده، نباید فراموش شود.

وی خاطر نشان کرد: البته اگر روزی هم لازم و ضروری باشد که مدارس و یا ادارات تعطیل شوند، در این زمینه‌ها توسط مراجع مسئول تصمیم‌گیری خواهد شد.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۰۹
كليد‌واژه‌ها: آلودگی هوا تهران | تخریب محیط زیست
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: