تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
تجدید نظر دانشگاه ماساچوست درباره دانشجویان ایرانی

massachusetts-amherst

دانشگاه ماساچوست آمریکا که هفته گذشته اعلام کرده بود، در برخی رشته‌های به ایرانیان اجازه درس خواندن در این دانشگاه را نمی‌دهد، بر اثر فشارهای وارده از سوی محافل افکار عمومی در تصمیمش تجدید نظر کرد.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی بر اساس خبری که از سوی میشل مالون  در سایت این دانشگاه انعکاس یافته است، دانشگاه ماساچوست که پیشتر اعلام کرده بود برای رعایت قوانین مرتبط با تحریم ایران، دانشجویان ایرانی را در بعضی رشته‌های مهندسی و علوم پایه نمی‌پذیرد، در تصمیم خود تجدیدنظر کرده است.

این دانشگاه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که پس از مشورت با وزارت امور خارجه آمریکا و دیگران، تصمیم گرفته برای دانشجویان ایرانی برنامه‌های آموزشی مخصوص طراحی کند که ضمن رعایت الزامات قانونی، آنها بتوانند در رشته‌های مهندسی و علوم در این دانشگاه تحصیل کنند.

بر اساس قانون “کاهش تهدید ایران”، مصوب سال ۲۰۱۲، وزارت امور خارجه آمریکا از دادن ویزا به ایرانیانی منع شده است که قصد دارند در کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکایی در بعضی رشته‌های مرتبط با انرژی، علوم هسته‌ای، مهندسی هسته‌ای یا زمینه‌های مرتبط با آنها تحصیل کنند.

پیشتر، دانشگاه ماساچوست گفته بود که به شهروندان ایرانی متقاضی تحصیل در رشته‌هایی در دانشکده مهندسی (شامل مهندسی شیمی، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و صنایع) و دانشکده علوم (شامل فیزیک، شیمی، میکروبیولوژی و مهندسی و علوم پولیمر) پذیرش نخواهد داد. این تصمیم از اول ماه فوریه سال ٢٠١۵ به اجرا گذاشته شده بود.

اکنون مایکل مالون، معاون تحقیقات دانشگاه می‌گوید که مقامات دانشگاه پس از مشورت به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توانند سختگیری کمتری اعمال کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به تصمیم اولیه دانشگاه ماساچوست گفته بود که تغییری در سیاست این کشور داده نشده و دستورالعملی تازه برای عدم پذیرش دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های ایالات متحده صادر نشده است و وزارت خارجه آمریکا “همچنان متعهد است که سفر متقاضیان واجد شرایط را تسهیل کند”.

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۱/۳۰
كليد‌واژه‌ها: دانشجویان ایران در آمریکا | دانشگاه ماساچوست
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما:

Adil
http://www.facebook.com/profile.php?id=100003469656109
Kndogewle wants to be free, just like these articles!