تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
بیضایی ارداویراف نامه را در استنفورد به صحنه می برد

B5PhumDIMAAO0zN

بهرام بیضایی کارگردان شهیر ایرانی نمایشنامه ارداویراف نامه را در تالار نمایش دانشگاه استنفورد و در اواخر ماه ژانویه 2015 به صحنه خواهد برد.

به گزارش سایت احساسات فرهنگی به نقل از برنامه مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد که زیر نظر دکتر عباس میلانی فعالیت می کند،بیضایی که از سال 89 به دعوت دانشگاه استنفورد امریکا به این کشور مهاجرت کرد، حالا بعد از اجرای نمایش «جانا و بلا دور»، نمایش تازه‌ای را در فستیوال هنر ایرانی به روی صحنه می‌برد.

نمایش تازه ای که بیضایی به سراغش رفته است «ارداویراف نامه” نام دارد که  یکی از متون مهم پهلوی رفته است.

«ارداویراف نامه» گزارش سفر موبدی به نام ارداویراف است که با نوشیدن شربت هوم به جهان بعد از مرگ سفر می کند و پس از بازگشت آنچه را که دیده بود، نقل می کند.

حالا بهرام بیضایی که اشراف کاملی به متون پیش از اسلام و اساطیر ایرانی دارد این بار در نمایشنامه جدیدش روایت خود از سفر ارداویراف را ارائه خواهد کرد.

او پیش از این نیز با خلق برخوانی «آرش» روایت خود را از این اسطوره و داستانش ارائه داده بود. بیضایی علاوه بر این در نمایشنامه هایی چون «آژی دهاک»، «کارنامه بندار بیدخش» ، «شب هزار و یکم» و … نگاه متفاوت خود را در بازخوانی اسطوره ها ثبت کرده است.

او در نمایش «جانا و بلا دور» نیز که پیش از «گزارش ارداویراف» در امریکا به روی صحنه برده بود، از سبک «سایه بازی» استفاده کرد. گفته می شود این شیوه اجرایی هفتصد سال مسکوت مانده بود و بیضایی بار دیگر با استفاده از آن در یک نمایش به آن جان بخشید.

افشین هاشمی مژده شمسایی، صادق هاتفی، سپیده خسروجاه، حمید احیا، منصور تأیید، آناهیتا بیات،  بهزاد گل‌محمدی، نرگس عطاران، شیما خاکی، متین نصیری‌ها، کیانوش موسوی، علی زندیه، حسین میرزامحمدی، مریم مظفری،  شیما بزرگی، ریانه کرمی، دینا ظریف، پیام مقدم، هومن حافظی، لیلا سلطانی و آنیتا مقدوری از جمله بازیگرانی هستند که در این نمایش بازی می کنند.

همچنین این نمایش با نوازندگی فراز مینویی همراه خواهد بود.

این نمایش در ساعت 4 و 30 تا 8 و 30 عصر در روزهای 24 و 25 ژانویه در دانشگاه استنفورد بر صحنه خواهد بود و از قرار بلیت فروشی هم برای این کار صورت می گیرد.

تاريخ: ۱۳۹۳/۱۰/۰۳
كليد‌واژه‌ها: مراکز فرهنگی ایرانیان کالیفرنیا | مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه استنفورد
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: