تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
بانوی سنتورنواز ودست و پنجه نرم کردن با سرطان در آمریکا

Arfaa Atraeiارفع اطرایی بانوی پیشکسوت عرصه ردیف و سنتورنوازی و از شاگردان استاد فرامرز پایور، چندمدتی است که به آمریکا آمده است و در پی درمان ومعالجه سرطان است.

به گزارش Senses Cultural ارفع اطرائی استاد پیشکسوت و نخستین بانوی مدرس سنتور ایران، چندماهی است به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در بیمارستانی در آمریکا بستری و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارد.

بر اساس این گزارشارفع اطرائي چندین مرحله تحت شیمی درمانی قرار گرفته است.

استاد اطرائی هم اکنون ۷۴ سال سن دارد و کهولت باعث شدت بیماری شده است، سايت موسیقی ایرانیان فزوده است: اما به نقل از شنیده‌ها، با تلاش‌های شبانه‌روزی پزشکان و مقاومت و شکیبائی وی، حال ايشان رو به بهبودی است.

آرزوی ما سلامتی و بهبودی سریعتر این بانوی موزیسین است.

بر اساس این گزارش ارفع اطرائی ۸ تیرماه ۱۳۲۰ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او توانست در هر دو مقطع در هنرستان موسیقی ملی و دانشنامه لیسانس را نیز به عنوان شاگرد اول از هنرکده موسیقی ملی به دست آورد.

او سال ۱۳۳۰ وارد هنرستان موسیقی ملی شد و توانست دانش موسیقایی خود را در محضر استادان بزرگ موسیقی ایران  چون  روح الله خالقی، حسین صبا، مصطفی کمال پورتراب، فرامرز پایور و محمود کریمی تکمیل كرده و از شاگردان ممتاز و مورد تأیید استادان بزرگ موسیقی حسین صبا، و فرامرز پایور به شمار رود.

وی سال‌ها در ارکسترهای بزرگ موسیقی از جمله ارکستر صبا به رهبری حسین دهلوی و ارکستر فرامرز پایور با هنرمندی تمام به نوازندگی با سنتور کروماتیک و سنتور کروماتیک باس پرداخته و تکنوازی ها و گروه نوازی های متعددی را در داخل و خارج از ایران در کشورهای گوناگون از جمله ایتالیا، بلژیک، امریکا، بوسنی، ترکیه و چند کشور دیگر داشته اند.

مدرس، محقق، پژوهشگر، نوازنده سنتور و ردیف‌دان از معدود هنرمندانی است که دارای مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. او به عنوان نخستین بانوی مدرس سنتور کشور سال‌هاست در هنرستان عالی موسیقی (دختران و پسران) و دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی کشور به امر تدریس هنر موسیقی مشغول هستند.

اطرائی در طول بیش از ۶۰ سال عمرخود، در زمینهٔ معرفی و شناساندن ارزش‌های موسیقی اصیل ایرانی خصوصاً ردیف‌ها و دستگاه‌های موسیقی ملی و سنتور نوازی معاصر و همچنین آثار و اندیشه‌های بزرگانی همچون حبیب سماعی، حسین صبا و فرامرز پایور و نیز گردآوری نغمه ها و داستان ها و رپرتوآرهای موسیقی ایرانی از گذشته تا به امروز تلاش و کوشش های فراوان نموده و به آفرینش آثار موسیقایی و نگارش و تحقیق و پژوهش پرداخته و مجموعه آثار ارزشمندی را به جامعه موسیقی کشور تقدیم داشت.

او در زمینه تالیف و پژوهش نیز تجربه‌ای درازدامن دارد و از جمله آثاری که از او منتشر شده است می‌توان به فرهنگ لغات موسیقی ایرانی ، سنتور و ناظمی، زندگی و آثار حبیب سماعی، دوازده مقام موسیقی ملی ایران، بوی جوی مولیان، سازشناسی ایرانی، معارف پایور [نگاهی به کتاب معارف پایور] ویرایش و چاپ خود آموز سنتور حسین صبا اشاره کرد.

  • برخي از فعاليت‌ها:

– سفر جهت کنسرت به پاکستان، افغانستان، ایتالیا، امریکا، ترکیه، بحرین، عراق،کویت، زاگرب، بوسنی و هرزه گوین

– سفرهای متعدد به شهرهای مختلف داخلی.

– همکاری با ارکسترهای صبا، پایور، مفتاح، خوشدل، مهر افشان، بانوان و …

– ضبط برنامه‌های تک‌نوازی صوتی و تصویری برای تلوزیون و رادیو.

– اجرای سخنرانی‌های متعدد در تالار وحدت، حوزه هنری و فرهنگ‌سراها .

– ارائه مقالات تحقیقی در جراید موسیقی چون ادبستان، ماهور، هنر موسیقی و …
– اجرای پایان‌نامه‌های دانشجوئی.

– سرپرستي گروه موسیقی در تالار رودکی از سال 1353

– دارای مدرک در جه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی .

– معرفی به عنوان یکی از” زنان نام آور ایران” از طرف دفتر مشارکت زنان در امور ریاست جمهوری .

– منتخب از طرف شورای اسلامی شهر تهران به عنوان«برگزیده جشنواره موسیقی بانوان».

– منتخب از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان « باز نشسته نمونه ملی».

– منتخب از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان «پیشکسوت نمونه».

– عضو هیئت مدیره اولین دوره کانون پژوهشگران خانه موسیقی.

– عضویت در هیئت های داوری جشنواره ها و آزمون های مراکز رسمی .

– دریافت تقدیر نامه‌ها و لوح‌های سپاس فراوان.

منبع:همشهری‌آنلاین

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
كليد‌واژه‌ها: ارفع اطرایی | زنان هنرمند و بیماری
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: