تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
بانوی ایرانی طراح گل درکاخ سفید

این که یک بانوی ایرانی بتواند با هنر‌گل آرایی‌اش زیبایی و طراوت را  به ساختمان قدرتمندترین مرد آمریکا تقدیم کند خود حدیثی است خواندنی و قابل اعتنا.

به گزارش Senses Cultural هفته‌نامه تماشاگران امروز در گزارشی از خانم  هدیه روشن غفاری، جدیدترین کارمند ایرانی کاخ سفید نوشت که به عنوان طراح گل آرایی دراین کاخ بزرگ مسئولیت این کار را بر عهده گرفته است.کاخی که خبرسازترین رییس جمهور دنیا بر آن حکمرانی می‌کند و مهمترین تصمیم‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی روی همان میزی قرار دارد که گل‌آرایی آن را یک بانوی خوش ذوق و متخصص ایرانی انجام می‌دهد.

خانم روشن غفاری قرار است از این به بعد مسئول گل آرایی کاخ سفید باشد؛ مسئولیتی که گرچه تشریفاتی به نظر می رسد اما همیشه از سوی رییس جمهور و بانوی اول آمریکا جدی گرفته می شود.

چرا گل آرای کاخ سفید اخراج شد؟

تا همین یک سال پیش، لارا داولینگ مسئولیت گل آرایی کاخ سفید را بر عهده داشت اما اختلافات او با میشل اوباما باعث شد تا در اواسط ماه فوریه، حکم اخراجش صادر شود.

ظاهرا لارا که از مدت ها پیش با میشل مشکل داشته است، در آخر با تغییر چیدمان اتاق ناهارخوری کاخ سفید، صبر میشل اوباما را لبریز می کند و با دست خودش، نامه اخراجش را به نگارش درمی آورد!

حالا و با گذشت چندین ماه از آن اتفاق اعلام شده است که خانم هدیه روشن غفاری که اصلیتی ایرانی دارد، جای او را می گیرد.

هدیه روشن غفاری کیست؟

خانم روشن غفاری در ایران متولد شده است. او سال ها پیش به همراه خانواده اش به آمریکا مهاجرت می کند و در کالیفرنیا بزرگ می شود. آن طوری که کاخ سفید اعلام کرده، او گل آرایی را پیش اساتید انگلیسی همچون پائولا پریک، کنت ترنر و جین پاکر آموخته است.

هدیه بیش از 25 سال در صنعت گل آرایی تجربه دارد و تا به حال مسئول برگزاری و گل آرایی رخدادهای بزرگی بوده است. روزنامه های آمریکایی در شرح زندگانی روشن غفاری نوشته اند که او در شمال کالیفرنیا به مدرسه رفته است و از 20 سالگی شروع به گل آرایی کرده.

ظاهرا خانم روشن غفاری کارش را در گاراژ خانه پدری اش آغاز کرده است. او همچنین برای مجلات و انتشارات مختلفی در زمینه گل آرایی نوشته است. بر اساس اطلاعات موجود، خانم روشن غفاری در سال 2004 مبلغ قابل توجهی را به ستاد انتخاباتی جان کری هدیه داده است.

استقبال گرم میشل از هدیه

میشل اوباما در این چند وقت اخیر که نام هدیه روشن غفاری به عنوان مسئول اصلی گل آرایی کاخ سفید اعلام شده، حسابی از او تمجید کرده است. میشل در اولین مصاحبه اش که باشگاه خبرنگاران جوان آن را مخابره کرده بود، در این مورد گفته است: «من و همسرم به دنبال بهره بردن از خلاقیت بالای خانم روشن در امور گل و گیاه هستیم. او می تواند میهمانی ها و مراسم کاخ سفید را با استفاده از گل های خارق العاده خود زیباتر کند. او استعداد خارق العاده ای در این مورد دارد. داستان زندگی روشن به وضوح ثابت می کند که رؤیای آمریکایی هنوز وجود دارد. من و رییس جمهور منتظر آینده برای تماشای خلاقیت های روشن می مانیم.»

بر اساس گزارش ها هدیه روشن کار خود را از 26 مهر به صورت رسمی در کاخ سفید آغاز می کند. او چند هفته پیش و در هنگام حضور رییس جمهور چین در آمریکا، به عنوان ناظر بر کار گل آرایی کاخ سفید نظارت کرده بود.

سایر ایرانی‌های کاخ سفید

آنطوری که رسانه هیا آمریکایی گزارش می دهند، کاخ سفید این روزها میزبان دو ایرانی تبار دیگر هم هست؛ سحر نوروززاده و فربال گواشیری.

نوروززاده در حال حاضر مسئول پرونده های ایران در شورای امنیت ملی آمریکاست. او در زمینه اقتصاد بین المللی و مطالعات خاورمیانه تحصیل کرده و از دانشگاه جرج واشنگتن و مریلند در سال 2005 و 2007 فارغ التحصیل شده است. نوروززاده در سال 2009 به شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایک) پیوست و در سال 2014 به عضویت شورای امنیت ملی کاخ سفید درآمد و از او به عنوان مشاور اوباما در امور ایرانیان یاد می شود.

گفته می شود خانم نوروززاده به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تسلط کامل دارد و با زبان اسپانیولی هم آشنایی دارد.

دیگر کارمند ایرانی کاخ سفید، فربال گواشیری است که کار منشی گری اوباما را انجام می دهد.
البته نباید از یاد برد که چندی پیش رسانه ها اعلام کرده بودند یک آمریکایی متولد ایران یعنی خانم والری جارت هم مسئول مذاکرات محرمانه آمریکا و ایران بوده است. او متولد شیراز است و تا 9 سالگی در این شهر زندگی می کرده است.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۷/۲۳
كليد‌واژه‌ها: باراک اوباما ۲۰۱۵ | گل آرایی | هدیه روشن غفاری
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: