تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
بازگشت آثار تاریخی ایران از شیکاگو

chikago art historyمعاون امور مجلس ،حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت:محموله اشیاء تاریخی و باستانی اول اردیبهشت  و پس از ۵۱ سال به کشور بازگشت.
اسدالله درویش امیری چهارشنبه دوم ارديبهشت، در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی در موزه بزرگ خراسان گفت: در سال 1343 یک محموله ارزشمند با 264 قلم آثار باستانی از کشور خارج و به بهانه تحقیقات به دانشگاه شیکاگو در آمریکا انتقال یافت.

وی اظهار کرد: این آثار باستانی متعلق به منطقه‌ای به نام ‘چغامیش’ در استان خوزستان بوده است که برای انجام تحقیقات و مطالعات برای مدت سه سال تحویل این دانشگاه شد که متاسفانه پس از گذشت 51 سال از این تاریخ شاهد کارشکنی در این زمینه برای بازپس دادن این محموله بودیم.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به تلاش‌های دولت در بازپس گرفتن این آثار باستانی گفت: در نهایت بعد از گذشته 51 سال موفق شدیم با توجه به اقدامات موثر وزارت امور خارجه و دفتر بین‌الملل ریاست جمهوری تعداد 108 قلم باقی مانده از مجموع 264 اثر باستانی این محموله را سه‌شنبه از طریق فرودگاه مهرآباد وارد کشور کنیم.

وی بدون ارائه توضیحات بیشتر در این زمینه گفت: در سازمان میراث فرهنگی خود را مالک میراث معنوی کشور می‌دانیم و در مسیر ثبت ملی این آثار تلاش های فراوانی تا کنون انجام گرفته است.

وی اظهار کرد: ایران به کشور موزه‌ها معروف است و علت این مسئله هم غنای فرهنگی و تاریخی در این سرزمین است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اواخر دوره حکومت پهلوی دو تبعه بلژیکی با حمله به یک موزه در تهران 349 قطعه از اشیای باستانی را ربوده و به صورت غیر قانونی به کشور بلژیک بردند.

درویش امیری بیان کرد: این دعوا و شکایت 35 سال ادامه داشت تا اینکه دو ماه قبل در آخرین دادگاه رای به نفع ایران صادر و توانستیم با کمک ماموران خود در سفارت بروکسل این اشیای قیمتی را به ایران بازگردانیم.

وی صنعت گردشگری را دومین صنعت برتر جهان دانست و گفت: وضعیت گردشگری در سال گذشته در کشور خوب نبود و تنها میزبان حضور هفت میلیون گردشگر و درآمد 10 میلیارد دلاری از این محل بودیم.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۲/۰۶
كليد‌واژه‌ها: آثار تاریخی ایران | دانشگاه شیکاگو
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما:

Gali
http://www.facebook.com/profile.php?id=100003469744023
That inhtsgi's perfect for what I need. Thanks!