تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
انتشار کتاب تازه رکسانا ورزی

Screen Shot 2016-01-24 at 9.39.28 AMSensesCultural: تازه‌ترین رمان رکسانا ورزی بانوی ایرانی آمریکایی منتشر شد.

رکسانا ورزی (Roxanne Varzi ) استادیار انسان شناسی در دانشگاه کالیفرنیا- ایرواین دکترای خود را در سال 2002 از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. وی از انسان شناسان متخصص در زمینه انسان شناسی خاورمیانه، انسان شناسی شهری،‌ فرهنگ عمومی، تهران، ‌اسلام، ‌جنگ، ساختن دولت- ملت، سینما،‌ عکاسی، فضا و فرهنگ جوانان، مردم نگاری و فیلم سازی است.

بر اساس گزارشی که در سایت انسان‌شناسی و فرهنگ آمده است  وی در حوزه نظری بیشتر به مفاهیم بازنمایی، تولید واقعیت و شیوه‌هایی که عناصر مردم‌نگارانه به صورت بصری و نوشتاری تولید می‌شوند؛ نیز شیوه‌هایی که دین، مناسک و فضا تولید و مصرف می‌شوند و شیوه‌هایی که جنگ تولید فرهنگ می‌کند علاقه‌مند است. رکسانا ورزی (Roxanne Varzi ) استادیار انسان شناسی در دانشگاه کالیفرنیا- ایرواین دکترای خود را در سال 2002 از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد. وی از انسان شناسان متخصص در زمینه انسان شناسی خاورمیانه، انسان شناسی شهری،‌ فرهنگ عمومی، تهران، ‌اسلام، ‌جنگ، ساختن دولت- ملت، سینما،‌ عکاسی، فضا و فرهنگ جوانان، مردم نگاری و فیلم سازی است. وی در حوزه نظری بیشتر به مفاهیم بازنمایی، تولید واقعیت و شیوه‌هایی که عناصر مردم‌نگارانه به صورت بصری و نوشتاری تولید می‌شوند؛ نیز شیوه‌هایی که دین، مناسک و فضا تولید و مصرف می‌شوند و شیوه‌هایی که جنگ تولید فرهنگ می‌کند علاقه‌مند است.وی تحقیقات خود که عمدتا دارای درون‌مایه مردم‌نگارانه است را درباره وضعیت مردم و جوانان پس از انقلاب اسلامی در ایران به انجام رسانده و بیشتر درباره مسائل مربوط به جنگ هشت ساله ایران، مشارکت عمومی در حمایت و یاری جنگ، حضور داوطلبانه در جبهه ها و مسئله شهادت مطالعه کرده است. وی به ابعاد گوناگون این مسائل از نقطه نظر فرهنگی و اکثرا در حوزه شهری و نیز فرهنگ عمومی ایران عمدتا در رسانه پرداخته است.

Screen Shot 2016-01-24 at 9.59.48 AMآثار او درباره ایران مقالات : هنوز زندگی : محسن مخملباف و « قندهار» ساخته او، شبحی در خودرو : سینمای دفاع مقدس ایران،ایران گردی،

پیش از این خانم ورزی کتاب  Warring Souls از سوی انتشارات دانشگاه بوستون به چاپ رسانده بود که تاثیرات جنگ ایران و عراق را در پیدایش هویت برخی از جوانان در ایران امروز موثر می‌دانست.  خانم ورزی نویسنده کتاب استاد مردمشناسی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در ایرواین درباره این اثر تحقیقی که نتیجه یک سال زندگی در ایران است، برای حاضران سخن گفت. وی پیش از این در مصاحبه ‌ای گفته بود: کتاب من با جنگ شروع می شود. بنظر من دین را استفاده کرده اند که عرفانی باشد. بسیجی‌ها در جنگ چیزهای عرفانی می‌خواندند. الان جوان‌ها دوباره به طرف عرفان رفته‌اند. جوان‌های ایران مخالف دین نیستند بلکه آنرا یک چیز خصوصی می‌دانند. خانم ورزی می‌گوید من بعنوان یک نیمه آمریکایی و ایرانی از جنگ تجربه نداشتم.

درباره کتاب اخیرش گفت وگویی با او انجام شده است که البته به زبان انگلیسی است و در این آدرس می‌توانید ببینید.

تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۰۴
كليد‌واژه‌ها: رکسانا ورزی | مرکز مطالعات ایرانی دانشگاه ارواین
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: