تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
استاد ایرانی برنده جایزه دانشمند جوان علوم زمین 2016

kaveh Madani

Senses Cultural:دکتر کاوه مدنی که دکتری خود را در دانشگاه دیویس گرفته بود، از سوی اتحادیه علوم زمین اروپا به عنوان یکی از چهار دانشمند جوان برجسته در علوم زمین در سال ۲۰۱۶ معرفی شد.

آقای مدنی که هم اینک در دانشگاه امپریال کالج لندن به تدریس و تحقیق مشغول است پیش از این چند سالی در دانشگاه فلوریدا و نیز دانشگاه ریورساید کالیفرنیا تدریس می‌کرد.

اتحادیه علوم زمین اروپا (EGU) که با تلفیق انجمن ژئوفیزیک اروپا (EGS) و اتحادیه اروپایی علوم زمین (EUG) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شد، سالانه هشت جایزه اصلی به محققان برتر در شاخه های مختلف علوم زمین در سطح جهانی اهدا می کند که از میان آنها چهار جایزه “آرنه ریچتر” به چهار “دانشمند جوان برجسته” اهدا می شود.

جوایز اصلی این مجموعه از سال ۱۹۸۳ تا کنون به ۱۳۶ دانشمند علوم زمین در نقاط مختلف جهان اهدا شده است که از این میان جایزه “دانشمند ممتازجوان” به ۴۶ محقق تعلق گرفته است. این اولین بار است که یک ایرانی موفق به دریافت یکی از جوایز اصلی این اتحادیه می شود.

کاوه مدنی در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره تحقیقات و دستاوردهای خود که منجر به دریافت این جایزه شده می گوید که تئوری های اقتصادی و رفتارشناسی را وارد حوزه مدیریت منابع آب کرده است. او می گوید هر چه مسائل آبی و زیست محیطی پیچیده تر شده، علوم انسانی و اجتماعی هم بیشتر وارد این حوزه می شوند و با علوم آبی و مهندسی و هیدرولوژی تلفیق می گردند.

چهار جایزه اصلی اتحادیه علوم زمین اروپا برای دانشمندان جوان برجسته به محققانی اعطا می شود توانسته اند به پیشرفت های قابل توجهی در رشته های مختلف علوم زمین دست پیدا کنند. این اتحادیه کاوه مدنی را به جهت “سهم بنیادی او در تلفیق نظریه‌بازی‌ها و روش های متفاوت تحلیل تصمیم گیری با سامانه های مرسوم مدیریت منابع آب” که منجر به ایجاد نگرشی جدید به مدل های مدیریت منابع آب شده است به عنوان یکی از چهار دانشمند برجسته جوان در سال ۲۰۱۵ انتخاب کرده است.

تحقیقات و مقالات آقای مدنی در این زمینه و از جمله مقاله دیگر او در نشریه علمی مدیریت و برنامه ریزی آب در سال ۲۰۱۲ پیرامون مناقشات ناشی از انتقال آب در کالیفرنیا و مقاله دیگری در نشریه علمی اقتصاد بوم شناسی (اکولوژی) در مورد اختلافات و مذاکرات بین المللی در مورد تغییر اقلیم و نحوه کاهش گازهای گلخانه ای به ایجاد مسیری جدید در تحقیقات مدیریت منابع آب کمک کرده اند.

ما ضمن تبریک به دکتر کاوه مدنی برای این توفیق این نکته را یاد‌آوری کنیم که یکی از دغدغه‌های اصلی سایت و بنیاد احساسات فرهنگی ، پرداختن به مسايل زیست محیطی و بحران آب در ایران و خاورمیانه وکالیفرنیا و آمریکاست که تا کنون اخبار و مقالات متعددی را هم در این زمینه انتشار دادیم.

دکتر مدنی سخنرانی‌اش را این گونه آغاز می‌کند:

آیا به راستی جنگ جهانی آب در راه است؟ چاره کار را در کجا باید جست و جو کرد؟ کاوه مدنی، استاد جوان امپریال کالج لندن، فارغ از الگوهای علمی و شیوه روش دنیای توسعه یافته، یادگیری از رفتار جوامع فقیرآفریقایی را توصیه می‌کند.

در این ویدیو دکتر کاوه مدنی از تجربهٔ تلخ دوران کودکی خود در زمان جنگ عراق و ایران می‌ گوید و تجربیات شخصی‌ و ملاحظات خود از همکاری ها و مناقشات آبی‌ در آفریقا را بازگو می‌ کند. او در پایان این سخنرانی با خواندن شعری از سعدی جهانیان را به کاهش مصرف آب برای پیش گیری از مناقشات آبی دعوت می کند.  این سخنرانی را با زیر نویس فارسی ببینید.

سخنرانی جنگ آب در تدکس کیش با زیر نویس فارسی

کاوه مدنی در فروردین ۱۳۹۴ در مورد جنگ جهانی آب در جزیره کیش به سرگذشت تحقیقاتی خود و اتفاقاتی که منجر به علاقمندی او به نظریه بازی‌ها و تلفیق آن با علوم آب شده است توضیح داد.

Screen Shot 2015-10-31 at 9.05.21 PM

گفت وگوی اختصاصی سایت Senses Cultural  با مژده اسکندری مدیر تدکس کیش

این محقق ۳۴ ساله در سال ۲۰۱۲ نیز توسط انجمن مهندسان عمران آمریکا به عنوان یکی از ده “چهره جدید مهندسی عمران”انتخاب شده بود.

عنوان دانشمند جوان تنها در صورتی قابل احراز است که سن محقق از ۳۵ سال کمتر باشد و بیشتر از هفت سال از اخذ آخرین مدرک تحصیلی اش نگذشته باشد. این اتحادیه در آخرین بیانیه خود اعلام کرده است که شرط سنی خود را برای این جایزه از سال دیگر حذف خواهد کرد.

این جوایز طی مراسمی در نشست سالانه این اتحادیه در فروردین ماه سال آینده در وین اهدا خواهند شد.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
كليد‌واژه‌ها: بحران آب در ایران و خاورمیانه | کاوه مدنی
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: