تازه‌های احساسات فرهنگی


آخرين اخبار و رويداد‌ها
آنجلينا جولي در كمپ آوارگان سوري و كردها

joli

هفته گذشته  آنجلینا جولی، بازیگر نامدار هالیوود در تداوم  حرکت های خیرخواهانه اش از کمپ سوری‌ها و عراقی‌های مهاجر در ترکیه دیدار و با اردوغان ملاقات کرد و در سخنانی گفت که جهان باید با آغوش باز مهاجران سوری و عراقی را بپذیرد.

به گزارش بنیاد احساسات فرهنگی این بازیگر و کارگردان هالیوودی، بحران جهانی پناهندگان را «انفجار درد بشری» خواند که جامعه بین‌المللی از مواجهه با آن خودداری می‌کند. جولی که به‌عنوان نماینده ویژه سازمان‌ملل برای مهاجران خدمت می‌کند، در روز جهانی مهاجران، در یک کنفرانس جدید در جنوب‌شرقی ترکیه شرکت کرده بود که محل زندگی سوری‌ها و عراقی‌هایی است که به دلیل جنگ آواره شده‌اند.

سازمان مهاجران سازمان‌ملل هفته پیش اعلام کرده بود که هرگز در تاریخ این تعداد آواره وجود نداشته و امروز ٥٩,٥ میلیون نفر در سراسر جهان از خانه‌هایشان آواره شده‌اند. جولی هم گفت این انفجاری از رنج بشری و در سطحی است که هرگز پیش از این دیده نشده بود. مهاجران سوری و عراقی که به‌دنبال یافتن پناهگاهی امن به کشور همسایه مهاجرت کرده‌اند، در اردوگاه‌هایی زندگی می‌کنند که به گنجایش بیش از حد خود رسیده‌اند. جولی در این سفر به اتفاق آنتونیو گوترس کمیساریای عالی سازمان‌ملل در امور پناهندگان با رجب طیب‌اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در شهر میدیات که در فاصله ۵۰ کیلومتری مرز سوریه است، دیدار کرد.

او همچنین در افطاری مردم در این اردوگاه حاضر شد و با آوارگان دیدار کرد. این سومین دیدار جولی از ترکیه و مهاجران آن از سال ۲۰۱۱ و شروع جنگ سوریه است. این جنگ تاکنون بیش از سه ‌میلیون مهاجر به‌جا گذاشته که تقریبا یک‌پنجم جمعیت سوریه قبل از جنگ را تشکیل می‌دهد. ترکیه ١.٨ ‌میلیون مهاجر سوری را پذیرفته که ‌هزاران نفر از آنها ایزدی‌ها هستند. جولی در سخنانش گفت این مردم ناگزیر به ترک محل زندگی‌شان شده‌اند و ما باید در برابر آنها شکیبا باشیم و با آغوش باز آنها را بپذیریم چون آنها قادر نیستند به خانه‌هایشان بازگردند. روزنامه حریت نیز درباره این دیدار نوشت: جولی شب ۱۹ ژوئن، با هواپیمای شخصی وارد ترکیه شد تا از کمپ مهاجران سوری و عراقی بازدید کند. او به‌عنوان سفیر حسن‌نیت سازمان‌ملل دیروز ۲۰ ژوئن در کنفرانسی شرکت کرد که رجب طیب اردوغان نیز در آن حضور داشت.

او در سال ۲۰۱۲ نیز از ترکیه و در سال ۲۰۱۱ از کمپ مهاجران در استان هاتای در ۲۰ کیلومتری مرز سوریه دیدن کرده بود. جولی گفت در صحبت با مهاجران، آنها تأکید داشتند که از ترس جانشان خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند و هنوز با عشق به سوریه فکر می‌کنند. در این سفر، شآنجلينا جولي یلون، دختر ۹ساله جولی و برد پیت، نیز این بازیگر برنده اسکار را همراهی می‌کرد. آنها سفر خود را با بازدید از دره بقاع در لبنان در روز جمعه شروع کردند و بعد راهی ترکیه شدند. مجله «پیپل» درباره این دیدار نوشت: دختر ۹ساله جولی در این دیدار با مهاجران دره بقاع دیدار کرد و شیلون با دختر ۱۲ساله سوری مهاجر به نام «هالا» بازی کرد. جولی با این خانواده در دیدار قبلی‌اش آشنا شده بود و این‌بار دوباره با آنها دیدار کرد. «هالا» با برادرها و خواهرهایش زندگی می‌کند و پدر و مادرش را در جنگ از دست داده است. بیش از ۵۰‌ درصد از ١.٢ ‌میلیون مهاجر ساکن را کودکان تشکیل می‌دهند.

تاريخ: ۱۳۹۴/۰۴/۰۶
كليد‌واژه‌ها: آنجلینا جولی | تاثیرجنگ عراق بر کودکان و زنان
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail


نظر شما:
نام و نام‌خانوادگی:* رايانامه:* تارنما: